CHİLLER

Chiller

Türkçesi soğutucu olan chiller , soğutma sistemlerine verilen genel addır. Uygulanacak alana göre çeşitli modelleri olan chillerin genellikle sanayi, endüstriyel alanlarda ve geniş alanların soğutulması için kullanılmaktadır.

 

Hava soğutmalı ve su soğutmalı olarak 2 çeşit chiller yapısı vardır. Bunlar kullanım alanlarına ve çalışma prensiplerine göre ayrılmaktadır. Mevsim iklimlendirme olarak bu iki tip chillerin de kurulumu hizmetini sunmaktayız.

 

HAVA SOĞUTMALI CHİLLER

 

Hava soğutmalı chiller hava yardımı ile içindeki gazın soğutulması prensibi ile çalışır. Bu tip chillerler genellikle geniş mekanlara yada çatı gibi havadar alanlarda kullanılır. 

 

SU SOĞUTMALI CHILLER

 

Su soğutmalı chiller sistemleri, hava soğutmalı chiller sistemlerinin bir diğer halidir. Sistem nerdeyse aynı olmakla beraber tek farkı borular içerisindeki havanın soğutulması için suyun kullanılmasıdır. Bu chiller havadar mekanlara değil bu tarz mekanların mümkün olmadığı alanlar için kullanılır.(Kazan dairesi, bodrum gibi) 

 

KULLANILDIĞI YERLER

 

Günümüzde birçok alanda kullanılan chiller, özellikle üretim yapan firmaların bu üretim sırasında soğuk suya yada soğuk havaya ihtiyaç duyması halinde chiller sistemler yardıma koşmaktadır. Çikolata, şeker, kozmatik, sabun gibi ürünlerin üretiminde olduğu gibi.Chiller sistemlerin kullanım alanlarını genel olarak incelersek bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 

  • Otel

 

  • AVM

 

  • Hastane

 

  • Fabrikalar