Hizmetlerimiz

Havuz Nem Alma Santrali

Havuz nem alma santrali seçerken havuzunuzun büyüklüğü, nem oranı ve bütçeniz gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız önemlidir. Mevsim İklimlendirme olarak Eskişehir ve çevre illerde her havuz için en uygun havuz nem alma cihazı seçimi, servisi bakım ve onarımı konusunda destek olacak uzman ekibimizle hizmetinizdeyiz. 

Nem alma santraller, kapalı yüzme havuzlarında kullanılan bir sistemdir. Santral, havuzdaki bağıl nem oranını kontrol etmek için kullanılır. Merkezi bir iklimlendirme ünitesi olan santraller ortamdaki bağıl nemi sağlıklı ortam koşullarında tutmaya yarar.

Nem alma santrali, kapı havuzlarda kontrolsüz yükselen sıcaklık ve nemin ortamın oksijenini tüketmesine engel olur.

Görevi: kapalı havuzlar özellikle yaz aylarında yükselen sıcaklık ve suyun yarattığı buhar ile nemin sürekli yükselmeye müsait olduğu alanlardır. Bu bağıl nem yükseldikçe ortamda bakteriler üremeye, mantarlar ve zararlı mikroorganizmaların sayısı artmaya devam edecektir. Havuz nem alma santralleri nemi kontrol altında tutmak için çalışır ve ortamın iklimlendirilmesini sağlar.

Havuz Nem Alma Santrali Çeşitleri

 • %100 Taze Hava
 • Karışım Havalı
 • İç Havalı

%100 Taze Havalı Havuz Nem Alma Santrali Çalışma Prensibi

Mahalin taze hava ihtiyacının fazla olduğu durumlarda tercih edilen çalışma prensibidir. Ortam konfor şartından, taze hava mutlak nem değeri düşük, sıcaklık değeri dengededir. By-pass ve karışım damperi kapalı pozisyondadır. Kompresörler devre dışıdır. Mahal havası ısı geri kazanım plakasından geçirilerek dış ortama atılır, taze hava ısı geri kazanım plakasından geçirilerek mahale iletilir.

Taze hava sıcaklığının ortam konfor şartlarından düşük olduğu durumda ise sulu tip ısıtıcı serpantin veya elektrikli ısıtıcı devreye girer.

Karışım Havalı Havuz Nem Alma Santrali Çalışma Prensibi

Mahalin taze hava ihtiyacının az olduğu durumlarda tercih edilen çalışma prensibidir. Bu prensipte cihaz 2 farklı modda çalışır.

1.MOD

Ortam konfor şartından, taze hava mutlak nem değeri düşük, sıcaklık değeri dengededir. By-pass damperi kapalı, karışım damperi açık pozisyondadır. Kompresörler devrede değildir. Mahal havası ısı geri kazanım plakasından geçirilerek bir kısmı dışarı atılırken, kalan kısmı karışım hücresinde taze hava ile karıştırılır. Karışan hava ısı geri kazanım plakasından geçirilerek mahale iletilir. Taze hava sıcaklığının ortam konfor şartlarından düşük olduğu durumda ise sulu tip ısıtıcı serpantin veya elektrikli ısıtıcı devreye girer.

 


 

 

2.MOD

Ortam konfor şartından, taze hava mutlak nem değeri yüksek, sıcaklık değeri düşüktür. By-pass damperi kapalı, karışım damperi açık pozisyondadır. Kompresörler devrededir. Mahal havası ısı geri kazanım plakasından geçirilerek evaporatör kısmında soğutulur. Soğuyan havanın bir kısmı dışarı atılırken, kalan kısmı karışım hücresinde taze hava ile karıştırılır. Karışan hava ısı geri kazanım plakasından geçirilerek kondenserde ısıtılarak nemi alınmış hava mahale iletilir. Kondenserde ısıtılan havanın sıcaklığının yetersiz olduğu durumda ise sulu tip ısıtıcı serpantin veya elektrikli ısıtıcı devreye girer.

 


 

 

İç Havalı Havuz Nem Alma Santrali Çalışma Prensibi

Mahalin taze hava ihtiyacının olmadığı durumlarda tercih edilen çalışma prensibidir. Bu prensipte cihaz 2 farklı modda çalışır.

1.MOD

Mahal havasının fazla nemli olduğu durumlardaki çalışma modudur. By-pass damperi kapalı, karışım damperi açık pozisyondadır. Kompresörler devrededir. Mahal havası ısı geri kazanım plakasından geçirilerek evaporatör kısmında soğutulur. Soğutulan hava karışım damperinden geçerek geri döner. Dönen hava ısı geri kazanım plakasından geçirilerek konderserde ısıtılarak nemi alınmış hava mahale iletilir.

Kondenserde ısıtılan havanın sıcaklığının yetersiz olduğu durumda ise sulu tip ısıtıcı serpantin veya elektrikli ısıtıcı mahale girer mahale iletilir.

2.MOD

Gece modu olarak bilinen bu çalışma modunda mahal havası ortam konfor şartlarındadır. By-pass damperi açık, karışım damperi kapalı pozisyondadır. Kompresörler devre dışıdır. Mahal havası By-pass damperinden geçerek tekrar mahale döner.

Mahal havası sıcaklığı ortam konfor şartından soğuk ise sulu tip ısıtıcı serpantin veya elektirikli ısıtıcı devreye girer.

Gece-Gündüz Çalışma Senaryoları

Kış Gece Pozisyonu

İç resürkile havası vasıtası ile ortamın nem ve sıcaklık değeri sabit tutulur, by-pass taze ve egzost havası damperlerinin pozisyonu ile dış hava alınmaz.

Kış Gündüz Pozisyonu

Mahalde bulunan insan sayısına göre %10-20 arasında taze hava ve egzost damperi açık tutulur, %90-80 açık olan by-pass damperi vasıtası ile sirkülasyon sağlanır, nem ve sıcaklık istenilen değerlerde kademeli oransal olarak sabit tutulur.

Yaz Pozisyonu

Dış ortamının sıcaklığı iç ortamdan daha fazla, özgül neminin daha düşük olması durumunda bu işletim geçerlidir. Soğutma çevrimi ve son ısıtıcı kapalıdır. Heat – pipe sıcak havadan soğuk havaya ısı aktaracak yönde çalışır. Havalandırma ve nem alma işlemini dış hava oranını en fazla hissedecek şekilde yapmaktadır. İç havanın tamamına yakınının dışarı atılması sırasında fanlar çalışmaktadır.

Nem Alma Santrali Ekipmanları

 • Fan
 • Filtreler
 • Otomasyon Panosu
 • Isı geri kazanımı
 • Scroll Kompresör
 • Evaporatör
 • Kondenser
 • Damper
 • Isıtıcı serpantin

Fanlar: Basınç farkı meydana getirerek havanın akışını sağlayan cihazlardır. İstenilen hızdaki hava hareketini sağlayıp mahale gitmesini sağlar. Kayış kasnak tahrikli radyal ve direkt tahrikli plug fanlar kullanılmaktadır.

Filtreler: Dışarıdan ve içeriden emilen hava için filtreler kolay takılıp sökülebilir şekilde monte edilmektedir. Filtre hücrelerinde servis kapısı bulunmaktadır.

Isı Geri Kazanımı: Nem alma santrallerinde 2 çeşit ısı geri kazanım ünitesi kullanılmaktadır.

Plakalı Isı Geri Kazanımı

Isı Borulu Isı Geri Kazanımı

Scroll Kompresör: Scroll Kompresörler rotor mili üzerine kurgulanan bir düzenekten oluşmaktadır. İç ve dış spiral mekanizması ve basma sübabı yardımı ile soğutucu gaz sistem içinde devir daim yaptırılır. Ayrıca kompresör gövde sıcaklığını ölçen bimetal koruma elemanları bulunmaktadır. Kompresör sıkıştırma mekanizmasından kaynaklanan mikro titreşimler özel kauçuk izalatörler yardımıyla absorbe edilir.

Evaporatör: Evaporatör bataryası dx nem alma devresinde yüksek basınçlı likit durumdaki soğutucu gazın soğuk buhar haline getirilmesini sağlar. Evaporatör bataryası üzerinde sürekli yoğuşma meydana geldiğinden herhangi bir paslanıcı unsur bulunmaz. Evaporatör bataryası havuz nem alma santralinde havanın neminin alınmasında kullanılmaktadır.

Kondenser: Dx nem alma devresine kızgın buhar haldeki soğutucu gazı likit hale getirmeye yarayan elemandır. Kondernser bataryası havuz nem alma santralinde havuza gönderilen havanın ısıtılıp kurutulması için kullanılmaktadır.Damper: Damperler havanın debi ayarı yapılması veya komple hava akışının kesilmesi gereken durumlarda kullanılırlar.

Damper kanat milleri bir müşterek tahrik sistemi ile birbirine bağlantılıdır ve böylece beraber hareket etmektedirler. İstenilirse elle veya motorla kontrol edilmeye uygun yapıdadır.

Isıtıcı Serpantin: Havuz nem alma santralinin karışım yaptığı veya % 100 taze hava ile çalıştığı kış aylarında havuza üflenen havanın ısıtılmasında kullanılmaktadır.

Nem Alma Santralinde Otomasyon Sistemi

İç sıcaklık, dış sıcaklık ve havadaki bağıl nem miktarına bağlı olarak sistemin hangi durumda çalışacağına karar vermektedir.

Oransal Nem Sensörü: Nem miktarını ölçmeye yarar.

Sıcaklık Sensörü: Dış ve iç ortamdaki sıcaklığı kontrol eder.

Basma Gazı Sensörü: Kompresör basma hattına monte edilir. Kompresör basma gazı sıcaklığını kontrol eder.

Basınç Prosestatı: Kompresör emme ve basma hattında basınç kontrolü yapar.

Defrost Sensörü: Evaporatör yüzey ısısını kontrol eder. Düşük sıcaklık durumunda buzlanmayı engellemek için by-pass selenoidini açar.

Neden Nem Oluşur?

Ortam havasında bulunan su buharının kısmi basıncı doyma sıcaklığından düşükse ise havuz su yüzeyinde buharlaşma meydana gelir.

Havuz Nem Alma Santrali Fiyatı

Havuz nem alma santrali fiyatları, havuzunuzun büyüklüğüne ve kullanılan cihaza ve göre değişmektedir. Sizlere en uygun havuz nem alma santrali çözümünü sunmak için keşif ve danışmanlık hizmeti sunuyoruz.

Yüksek nem problemlerinden kurtulmak ve havuzunuzda konforlu ve sağlıklı bir ortam sağlamak için Mevsim İklimlendirme'nin sunduğu havuz nem alma santrali hizmetini keşfedin!

Mevsim İklimlendirme olarak, Eskişehir ve çevre illerde her havuz için en uygun havuz nem alma çözümleri ve servisi desteği konusunda destek sunuyoruz. Hemen bize ulaşarak ücretsiz keşif ve danışmanlık hizmetimizden faydalanın.

 

 

Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım
Teklif Al