Hizmetlerimiz

Vinç Kabin Kliması

Eskişehir ve çevre illerdeki, vinç operatörlerinin konforu ve üretkenliği için özel olarak tasarlanmış vinç kabin kliması çözümleri sunuyoruz. Yüksek sıcaklıklar, korozif ortamlar ve titreşim gibi zorlu koşullarda bile çalışan vinç kabin klimalarımız, operatörlerinizin serin ve sağlıklı bir ortamda çalışmasını sağlayarak işletmenizin verimliliğini artırır.

Vinç Kabin Kliması Nedir? Neden Gereklidir?

Demir- Çelik Fabrikaları, Kok Kömürü ve Çimento Fabrikaları, Alüminyum Üretim Tesisleri, Kağıt Fabrikaları gibi tesislerde ortam sıcaklığı ve termal radyasyonun çok yüksek ve ortam havası çok korozif olmasından kaynaklı, bu işletmelerde bulunan elektrik pano odaları, proses vinçlerin çalışmasını sağlayan frekans dönüştürücüler ve vinç kabini içerisinde bulunan operatörlerin sağlıklı ve sorunsuz çalışması için özel olarak tasarlanmış bir klima kullanılmalıdır. Standart Soğutma Üniteleri (klimalar) yüksek ortam sıcaklığında ve hareketli parçaların üzerinde çalışması imkansızdır. Çünkü standart klimaların kondenzasyon sıcaklıkları 45°C – 55°C arasındadır. Bunun sebebi bu klimalarda kullanılan soğutucu akışkanın yüksek kondenzasyon sıcaklıklarında basma basınçları kritik nokta sıcaklıklarının üzerindedir ve kritik basıncın üstünde oluşan ısı transferi çok az gerçekleşir.

Bahsedilen yüksek ortam sıcaklığı ve korozif ortam havasına ilave olarak diğer önemli sorun ise Vinç Kabinlerinin kayar mekanizmasında hareket etmesinden dolayı Klima Dx Bataryaları, Kompresör ve diğer aksamlarda titreşim rezonansından kaynaklı çatlamalar ve kırılmalar oluşmaktadır.

YARI HERMETİK KOMPRESÖR

Scroll kompresörler, basınç oranının 2 ile 4 aralığında olduğu durumlarda daha yüksek isentropik verime çıkmaktadır. Buna karsın, basınç oranının artması ile scroll kompresörün verimi düşmekte, basınç oranının 5 ve üzerinde olduğu durumlarda, yarı hermetik kompresörler en verimli olmaktadır. Bu nedenle scroll kompresörler düşük buharlaşma ve yüksek yoğunlaşma sıcaklıklarında tercih edilmemektedir.

KONDANSER

Alüminyum epoksi kaplamalı lameller ve soğutucu akışkanın geçtiği bakır borulardan dizayn edilmiştir. Ortam havasının tozlu ve kirli olmasından dolayı lamel aralıkları geniş tutulmuştur. Kondenser fanı maksimum ortam sıcaklıklarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Standart soğutma ünitelerinde lamel aralıkları ısı transferi verimi için 1-2mm arasında tutulur. Ancak Vinç Kabin Kliması Soğutma Üniteleri kondenser lamel aralıkları 3-5mm arasında tutularak sağlamlık ve uzun ömür ön planda tutulmuştur.

EVAPORATÖR

Soğutma ünitesinin evaporatör kısmı kabin havasının ısısını alarak soğutucu akışkan vasıtasıyla kondensere iletilir. Evaporatör ünitesinde havayı soğutma işlemi sırasında mutlaka atılması gereken yoğuşma suyu bulunur. Kompakt tipte kondenser ünitesi ile aynı ünitede tek parça olarak monte edilir. Split tipinde ise kabin içine monte edilir.

PASLANMAZ ÇELİK DX BATARYA

Bazı tesislerde ortam havası kir ve tozdan daha tehlikeli korozif gazlardan ihtiva eder. Başlıcaları HNO3(nitrik asit), H2SO4(sülfirik asit), NH3(amonyak), S2(sülfür). Bu gazlar bakır ve alüminyum aksamlar ile tepkimeye girerek soğutma ünitesini ömrünü ve verimini kısaltır. Bunun önüne geçmek için Paslanmaz Çelik Borulu Alüminyum Lamelli Epoksi Kaplamalı korozyon dayanımı güçlü olan Dx batarya ile dizayn edilmektedir.

EVAPORATÖR VE KONDANSER FANI

Evaporatör ve kondenser fanlarının seçimi, Exproof olarak yüksek ortam sıcaklığı ve korozif gazlara karşı yüksek dayanıklılık gösterecek şekilde seçilir.

FİLTRE SİSTEMİ

Kötü koku ve partikülleri filtreleyerek soğutma ünitesinin daha efektif çalışmasını sağlar.

SOĞUTUCU AKIŞKANLAR

Demir-Çelik Fabrikalarında yüksek ortam sıcaklığından dolayı her soğutucu akışkan kullanılmaz. Bunun başlıca sebeplerinden birisi piyasadaki R407c, R404a, R410a, R22 gibi soğutucu akışkanların kritik sıcaklıkların üstünde gizli ısı transferi olamayacağı için kritik sıcaklığı yüksek gazlar tercih edilir.

R134A: Ortam sıcaklığı 60°C, ozonu inceltme katsayısı 0, küresel ısınma potansiyeli 1300 olan kullanışlı bir gazdır.

R227EA: Ortam sıcaklığının 80°C kadar olan alanlarda termodinamik özelliklerinden dolayı ideal bir gazdır. Fiyat olarak r134a gazından daha pahalıdır. CFC ve HCFC içermez. ozonu delme potansiyeli 0, global ısınma potansiyeli 3500 olan bir gazdır.

R236FA: Kritik sıcaklığı 125°C olduğunda, 90 °C ortam sıcaklığına kadar ideal olarak çalışmaktadır. CFC içermez.

SERİLERE GENEL BAKIŞ

KOMPACT SERİ

3 kW - 8 kW arasında soğutma yüklerinde, kabin içinde yeterli alan olmayan ve soğutma yükleri az olan operatör kabinlerinde kullanılır. Kompact tip seri kanal bağlantısı ve tesisat bağlantısı gerektirmez.

HAVA KANALLI KOMPACT SİSTEM

Operatör ve elektrik panel odalarında, havalandırma kanalları için uygun alan bulunan yerlerde kullanılır.

SPLİT (AYRILMIŞ) SERİ

Soğutma yüklerinin fazla olduğu kabinlerde kullanılır. İç ve dış ünite operatör kabininden bakır borular ile soğutucu akışkan boru bağlantısı yapılır.

KOMPACT SERİSİ SEÇİM TABLOSU

Model No CCAC-K/3000 CCAC-K/4000 CCAC-K/5000 CCAC-K/6000 CCAC-K/7000 CCAC-K/7000
Soğutucu Akışkan: R134a
Ortam Sıcaklığı :60° C
Soğutma Kapasitesi
3kW 4kW 5kW 6kW 7kW 8kW
Soğutucu Akışkan: R227ea
Ortam Sıcaklığı :80° C
Soğutma Kapasitesi
3.5kW  4.5kW 5.5kW 6.5kW 7.5kW 8.5kW
Soğutucu Akışkan: R236fa
Ortam Sıcaklığı :90 ° C
Soğutma Kapasitesi
3.8 kW 4.8 kW 5.8 kW 6.8 kW 7.8 kW 8.8 kW
Soğutucu Akışkan: R134a
Ortam Sıcaklığı :60 ° C
Güç Tüketimi
2-2.5 kW 2-4.3 kW 2.5 - 3.2 kW 2.8-3.5 kW 3.2-3.7 kW 5-5.4 kW
Soğutucu Akışkan: R227e
Ortam Sıcaklığı :80° C

3-3.5 kW

3.5-4 kW 4-4.5 kW 4.5-4.8 kW 4.8-5.5 kW 5.5-6.5 kW
Güç Tüketimi
Soğutucu Akışkan  : R236fa
Ortam Sıcaklığı :90° C
Güç Tüketimi
3.2-3.8 kW

3.8-4.5 kW

4.5-5 kW

5.5-6 kW

6.5-7.5 kW

7.5-9 kW

Kullanım Alanları                               ELEKTRİK PANALLERİ/ OPORATÖR KABİNLERİ /ELEKTRİK  PANO ODALARI
Voltaj / Frekans

380V 50Hz 3Ph       /    220V 50Hz  1Ph

Vinç Kabin Klimasının Avantajları:

  • Operatör Konforu ve Güvenliği: Vinç kabin klimaları, operatörlerin serin ve konforlu bir ortamda çalışmasını sağlayarak yorgunluğu ve stresi azaltır. Bu da kazaları önlemeye ve iş verimliliğini arttırmaya yardımcı olur.

  • Vinç Ömrünü Uzatır: Yüksek sıcaklık ve korozif ortam, vinçlerin elektronik ve mekanik bileşenlerine zarar verebilir. Vinç kabin klimaları, bu bileşenleri koruyarak vinçlerin ömrünü uzatır.

  • Enerji Verimliliği: Mevsim iklimlendirme, en son teknolojiyi kullanarak enerji tasarruflu vinç kabin klimaları sunmaktadır. Bu sayede işletme maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Vinç Kabin Kliması Modelleri:

Mevsim iklimlendirme, farklı vinç türleri ve çalışma koşulları için geniş bir yelpazede vinç kabin kliması modeli sunmaktadır. Uzman ekibimiz, ihtiyacınız için en uygun modeli seçmenize yardımcı olacaktır.

Vinç Kabin Kliması Fiyatları:

Vinç kabin kliması fiyatları, klimanın kapasitesine, kullanılan malzemelere ve kurulumun karmaşıklığına bağlı olarak değişir. Fiyat konusunda detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Eskişehir vinç kabin kliması ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayabilmek için, uzman ekibimizle Eskişehir ve çevre illere profesyonel hizmet sunuyoruz. Size özel tekliflerimizden yararlanmak için firmamızla hemen iletişime geçin ve üstün hizmet kalitemizin farkını yaşayın.

Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım
Teklif Al