Mevsim İklimlendirme

 • Keşif
 • 7/24
 • Endüstriyel Çözüm Ortağınız

CHİLLER

Seçenekler

Chiller

CHILLER ( SU SOĞUTMA GRUBU )

 

 

 

CHİLLER TESİS CONFİGÜRASYONLARI

Birden çok chiller ünitesinin bulunduğu tesislerde chiller su devrelerinin bağlantısı çok önemlidir.Bu bağlantı şekilleri ile genel sistem verimleri arttırılabilinir.

 

 Paralel Yapılandırmalı Büyük Kapasiteli Tesisler

                                                                   Paralel borulamada büyük chiller su tesisi

 Paralel Yapılandırmalı Büyük Kapasiteli Tesisler

                                                        Paralel borulu seri karşı akışlı çift yönlü chiller konfigürasyonu

Seri - Seri (karşı akışlı) Büyük Kapasiteli Tesisler

Seri seri ters akışlı borular

 

  Seri - Karşı akış

                         Seri karşı akışlı su boruları

 

Seri soğutulmuş su paralel kondenser su boruları

 Seri - Paralel

Not: Seri evap düşük akışlı, paralel koşullu iki vidalı soğutucuya dayanmaktadır. 400/250 kPa'da pompa basma yüksekliği, çapraz akışlı kuleler. System COP, soğutucular, pompalar ve kule fanları içerir

Parallel – Parallel

 

Not: AHRI koşullarında dizilenmiş paralel olarak iki vidalı soğutucuya dayanmaktadır. 400/250 kPa'da pompa kafaları, çapraz akışlı kuleler. System COP, soğutucular, pompalar ve kule fanları içerir

 

TEMEL AVANTAJLARI

 

Enerji verimliliği:Yer değiştirme güç faktörü daima > 0,95’tir.Genellikle bir motorun güç faktörü, güç çıkışı düştükçe kötüleşir. Ancak, inverter sayesinde güç faktörü daima > 0,95 olduğundan ilave güç faktörü düzeltme kapasitörlerine ihtiyaç kalmaz ve güç dalgalanmaları meydana gelmediğinden maliyetler sınırlandırılır.

Hızlı başlangıç: 1/3 oranında kısalan kalkış süresi Kompresörün yüksek devirde çalışmasına izin verilerek çıkış gücünün doğrudan sistemin soğutma gereksinimlerine göre ayarlanabilmesi kabiliyeti, inverter soğutma grubunun çalışma kapasitesine daha hızlı bir şekilde ulaşabilmesini ve dolayısıyla klasik sistemlere kıyasla bina konfor koşullarını 1/3 oranında daha kısa bir sürede sağlamasını mümkün kılar.

Daha seyrek başlama/durma :Düşük çalıştırma akımIı Inverter teknolojisi, başlama/durma çevriminin daha seyrek gerçekleşmesini ve ayrıca çalıştırma akımının daima maksimum çalışma koşullarında (FLA) çekilen akımın altında olmasını sağlar. Bu da önemli bir enerji tasarrufu anlamına gelir.

Sezonsal sessizlik:Düşük çalışma sesi seviyeleri kompresör frekansı değiştirilerek kısmi yük koşullarında düşük çalışma sesi seviyeleri elde edilir ve böylece sürekli olarak minimum çalışma sesi seviyelerinin korunması sağlanır.

Tüm bu avantajlar sayesinde genel işletme maliyetlerinden tasarruf ve yatırımın hızlı geri dönüşü sağlanır.

 

 

1 .Yüksek verimlilik: Spiral kompresör sayesinde yüksek verimlilik tam ve kısmi yükte mevcuttur.

2. Düşük ses seviyeleri: Ultra sessiz çalışma için kısma seçenekleriyle sessiz fan tasarımı mevcuttur.

3 .Kesinlik: Pompa paketi ve tampon tankı önceden kablolanmıştır ve fabrikada titizlikle test edilmiştir.

4. Enerji tasarrufu seçenekleri: Isı geri kazanım eşanjörü, nem alma veya kullanım suyu gibi diğer uygulamalarda kullanılmak üzere 70 ° C su sağlayabilir.

5 .Yüksek güvenilirlik: Mukavemetlli şasi

6. Gelişmiş kontroller: düşük ortam sıcaklığında başlatma yeteneği için gelişmiş fan kademelendirme mantığı. Adaptive Control ™, olumsuz koşullarda çalışmayı sürdürür. Sıcaklıklar hassas bir +/- 0,5 ° C içinde kontrol edilir.

7. Dayanıklılık: Toz kaplı bileşenler ve isteğe bağlı kaplamalı bobinler korozyonu en aza indirir.

8 .Kolay kurulum için “her şey kutuda”: Ünite içindeki tampon tankı, pompa, filtre ve akış anahtarı ile şantiyede yerden ve zamandan tasarruf edersiniz.

9. Güvenli ve kolay servis: Menteşeli fanlar, güvenli ve kolay serpantin temizliği ve servisi için açılabilir. Açık birim yapısı, tüm bileşenlere tam ve basit erişim sağlar.

10. Isı pompalarında patentli soğutucu akışkan devresi:

11. Isı pompalarında yenilikçi defrost :gelişmiş kontrolörü akıllı defrost sağlar, ünite arıza süresini önemli ölçüde azaltır ve enerji tüketimi. Çalışma koşullarına dikkatlice bakarak uyarlanabilir bir mantık, gereksiz defrost döngülerini önler ve gerektiğinde bunları minimum aksama süresine indirir. Buz çözme döngüsü sırasında, ısıtma kapasitesini ve konforu korumak için devreler alternatif olarak çözülür.

 

 

KONFORLU SOĞUTMA UYGULAMASI İÇİN BORU TESİSATI ŞEMASI

1. Denge vanası   2. Basınç göstergesi   3. Sıcaklık sensörü  4. Boşaltma vanası   5. Kesme vanası   6. Doldurma vanası   7. Filtre                  8. Drenaj  9. Emniyet vanası   10. Basınç portu   11. Pompa   12. Akış anahtarı   13. Basınç düzenleme vanası    14. Bypass vanası

 

 

 

SEZONSAL VERİMLİLİK

Avrupa Sezonsal Enerji Verimliliği Oranı (ESEER) Avrupa'da ürünlerin yıllık performansının değerlendirilmesinde oldukça kabul gören bir parametredir.Yük oranına göre EER değişimini ve hava giriş kondenser sıcaklığının değişimini dikkate alan bir ağırlıklı formül kullanılarak hesaplanır.

ESEER = A*EER%100 + B*EER%75 + C*EER%50 + D*EER%25

Aşağıdaki ağırlık katsayılarıyla birlikte:

 1. = 0,03 (%3) B = 0,33 (%33) C = 0,41 (%41) D = 0,23 (%23)

Hava soğutmalı soğutma grubuna yönelik aşağıdaki kısmi yük değerlendirme koşulları için:

 

 

 

 

Soğutma grubu çalışma süresinin büyük bir çoğunluğunda bir binada gerekli soğutma kapasitesi, bina yük profiline bağlı olarak pik yük koşullarından düşüktür.Yıl boyunca yük dalgalanmaları ne kadar yüksek olursa, cihazların işletme verimlilikleri o kadar önem kazanır.

 

Inverter teknolojisi

Klasik elektrik motorları gerekli olmadığında (soğutma grubu kısmi yük çalışmalarında) da tam yükte çalıştıklarından, enerji israfına neden olur.Bir binada enerji tüketiminin büyük bir bölümünün HVAC sistemlerine ait olması ve uygulamaya bağlı olarak soğutma/ısıtma yükünün yıl boyunca değişmesi nedeniyle, özellikle de günümüzde hızlı yükselen enerji fiyatları ve küresel ısınma endişeleri dikkate alındığında enerji tasarrufu büyük bir öneme sahiptir.VFD (Değişken Frekans Tahriki) yalnızca gerçek yükün tam olarak karşılanması için gerekli gücün kullanılmasını sağladığından, HVAC uygulamaları (kompresörler, fanlar ve pompalar) için yüksek verimli ve yeşil bir çözüm sunar.

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Inverter teknolojisi daha yüksek bir enerji verimliliği ve daha hızlı konfor düzeyleri sağlar

ISI GERİ KAZANIMLI

Pek çok uygulamada, genellikle eş zamanlı bir soğutma ve ısıtma talebi görülür. Bundan faydalanmak için, Isı geri kazanımlı chiller sistemi sayesinde otellerle, eğlence sektörünün yanı sıra endüstri ve proses sektörlerinde sıcak su sağlamaktadır. Normalde dışarıya atılacak olan faydalı ısıyı soğutma çevriminden geri kazanarak, ısı geri kazanım modunda 5,62’ye kadar COP değeri elde edilebilmektedir. Ünite verimliliğini en üst düzeye çıkarmak ve sıcak su üretiminde tasarruf sağlamak amacıyla, ısı geri kazanımlı ünite soğutma ve ısı geri kazanımı arasında optimum denge yakalamayı hedeflemektedir.

Hem hissedilir hem de gizli ısı dönüşümüyle tam ısı geri kazanımı, ısı geri kazanım eşanjöründe gerçekleşecektir. Hava akışını kısarak ve istenilen yoğuşma sıcaklığını sürdürerek, geri kazanım çıkış suyu sıcaklığını kontrol etmek için inverter fanları kullanılacaktır.

Hava soğutmalı kondenserde ısı dönüşümü gerçekleştirilirken, kızgın buhar soğutucusuyla, sıcak deşarj gazından hissedilen ısı geri kaza-nılır. Hava soğutmalı kondenserin çok büyük olmasından dolayı kondenser basıncının dü-şürülebilmesi sayesinde ünite verimliliği sürdü-rülür. 70°C’ye kadar su sıcaklığı elde edilebilir

 

HEAT PUMP (ISI POMPASI) CHILLER

Doğalgazlı brulör,hava soğutmalı chiller ve su soğutmalı chillerlerin CO2 ayak izi ve enerji tüketimlerinin kıyaslanması

Hemen herkes bireysel konfor uygulamalarında kullanılan evsel tip ısı pompalarını duymuştur. Heat pump chillerler bu cihazların çok daha büyük kapasitelisi olarak düşünülebilir. Konfor uygulamalarında yazın soğutma kışın ısıtma işlevi görürler. Cihaz üzerinde çok basit olarak anlatmak gerekirse 4 yollu bir vana bulunur. Kompresörden gelen sıcak gaz sistemde soğutma isteniyorsa kondansere, ısıtma isteniyorsa evoparatöre gönderilebilir.

 

 

 

Chiller nedir?

Endüstriyel su soğutucular, soğutulmuş su veya sıvının proses ekipmanı aracılığıyla sirküle edildiği çeşitli uygulamalarda kullanılır. Ürünleri ve makineleri soğutmak için yaygın olarak kullanılan su soğutucular, enjeksiyon kalıplama, kalıp kesme, yiyecek ve içecek, kimyasallar, lazerler, takım tezgahı, yarı iletkenler ve daha fazlasını içeren çok sayıda farklı uygulamada kullanılır.

Endüstriyel bir soğutucunun işlevi, ısıyı bir yerden (genellikle proses ekipmanı veya ürün) başka bir yere (genellikle üretim tesisinin dışındaki hava) taşımaktır. Sektörünüz ve prosesiniz ne olursa olsun, yeterli soğutmaya sahip olduğunuzdan emin olmak, üretkenlik ve maliyet tasarrufu için çok önemlidir.

Neden Chiller kullanıyorsunuz? Hiçbir endüstriyel süreç, makine veya motor% 100 verimli değildir ve ısı bu verimsizliklerin en yaygın yan ürünüdür. Bu ısı giderilmezse, zamanla birikerek üretim sürelerinin azalmasına, ekipmanın kapanmasına ve hatta erken ekipman arızasına neden olur. Bu sorunları önlemek için soğutmayı endüstriyel proses sistemi tasarımına dahil etmek gerekir.

Soğutma sağlamak için bir chiller kullanmanın birçok faydası vardır. Soğutucu, endüstriyel prosesinize tutarlı sıcaklık ve basınç sağlar. Sıcaklık ve basınç değişkenlerini ortadan kaldırmak, proses geliştirmeyi ve optimizasyonu basitleştirir ve en yüksek kalitede ürünü garanti eder. Devridaim, pahalı ve çevreye zarar vermeyen su tüketimi maliyetini en aza indirir.

Portatif Chiller Ürünlerini Görüntüleyin Merkezi Chiller Ürünlerini Görüntüleyin Chiller Nasıl Çalışır? Çoğu proses soğutma uygulamasında, bir pompalama sistemi soğutucudan prosese soğuk su veya su / glikol solüsyonu dolaştırır. Bu soğuk sıvı, prosesteki ısıyı giderir ve ılık sıvı, soğutucuya geri döner. Proses suyu, prosesten soğutucuya ısı transferinin aracıdır.

Proses soğutucular, soğutucu akışkan adı verilen kimyasal bir bileşik içerir. Gereken sıcaklıklara bağlı olarak birçok soğutucu akışkan türü ve uygulama vardır, ancak bunların tümü, soğutucunun sıvıdan gaza ve tekrar sıvıya sıkıştırılması ve faz değişiminin temel prensibi üzerinde çalışır. Soğutucu akışkanın ısıtılması ve soğutulması ve bir gazdan sıvıya ve tekrar tekrar değiştirilmesine ilişkin bu işlem, soğutma döngüsüdür.

Soğutma döngüsü, evaporatöre giren düşük basınçlı sıvı / gaz karışımıyla başlar. Evaporatörde, proses suyundan veya su / glikol solüsyonundan gelen ısı, soğutucuyu kaynatır ve bu da onu düşük basınçlı bir sıvıdan düşük basınçlı bir gaza dönüştürür. Düşük basınçlı gaz, yüksek basınçlı gaza sıkıştırıldığı kompresöre girer. Daha sonra yüksek basınçlı gaz, kondensere girer ve ortam havası ile ısı transferi yaparak ısısını atar . Yüksek basınçlı soğutucu akışkan , evaporatöre ne kadar sıvı soğutucu akışkan girdiğini kontrol eden genleşme valfine gider ve böylece soğutma döngüsünü yeniden başlatır.

Soğutucularda kullanılan iki tip kondanser vardır; hava soğutmalı ve su soğutmalı. Hava soğutmalı bir kondanser, sıcak soğutucu gazını tekrar sıvı haline getirmek ve soğutmak için ortam havasını kullanır. Soğutucunun içine yerleştirilebilir veya dışarıya uzaktan yerleştirilebilir, ancak sonuçta soğutucudan havaya giden ısıyı atar. Su soğutmalı bir kondanserde, soğutma kulesinden gelen su soğutucuyu soğutur ve yoğunlaştırır.

 

Çalışma prensibi, termodinamik soğutma çevrimi ile aynıdır. Yani kompresör, genleşme vanası, evaporatör ve kondanserden meydana gelmektedir. Kompresörde sıkıştırılan, ısınan gaz önce kondanserde soğutulmaktadır. Bu sayede ortama ısı aktarılmış olur. Sonrasında gaz genleşme vanasından geçer. Bu nedenle sıcaklık düşer ayrıca sıvı hale gelir. Evaporatörden geçmesi sırasında soğutulması istenen sıvının üstünden ısıyı çeker, alçak basınçta gaz halinde kompresöre yönelir. Bu durumda yeniden sıkıştırılmış olur. Çevrim durumu bu şekilde daimi olarak sürer.

 

                   

 

Chiller Çeşitleri:

 

Chiller gruplarını farklı özelliklerine göre gruplandırmak mümkündür, ancak en belirleyici ayrım ısı atılan kaynağın ne olduğudur. Eğer ısı havaya atılıyorsa hava kaynaklı soğutma grubu, suya atılıyorsa su kaynaklı soğutma grubu olarak çeşitlendirebiliriz. Bunun haricinde kompresörün hermetik ya da yarı hermetik oluşuna, kullanılan soğutucu akışkanın özelliğine, ısı değiştirici tipine göre de cihazlar farklılaştırılabilir.

 

1- Hava Soğutmalı Chiller Cihazları

 

Bu tip soğutma grubu üzerinde fanlar olan kondanser bataryalarına sahiptirler. Kompresörde sıkıştırılmış ve yüksek sıcaklıkta gaz halindeki soğutucu akışkan kondansere gönderilir. Fanlar yardımı ile batarya yüzeyinde hava akışı sağlanarak ısı transferi gerçekleşir. Böylece gaz üzerindeki ısı havaya iletilmiş olur ve bu tip chillerler hava soğutmalı olarak adlandırılır.

 

 

        

          

 

 

2- Su Soğutmalı Chiller Cihazları

Çalışma prensibi olarak hava kaynaklı soğutma grubu ile çok farkları yoktur. Gazı soğutmak için hava soğutmalı bataryalar yerine su kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı değiştiriciler kullanılır. Buradaki su kaynağı doğal nehir yada göl gibi sonsuz bir kaynak olabilir ancak böyle bir ortamı bulmak çoğunlukla mümkün olmadığından su soğutmalı chiller grupları soğutma kuleleri ile birlikte verimli bir şekilde kullanılabilir.

 

       

 

 

ÇOK FONKSİYONLU CHILLER GRUPLARI


Şu ana kadar chillerlerin en çok bilinen ve kullanılan su soğutma grubu işlevinden bahsettik. Ancak chiller grupları sadece soğutma veya ısıtma, eş zamanlı ısıtma ve soğutma, kullanım sıcak suyu gibi hizmetleri de vermektedir. Ve bunların birçoğunu ısı geri kazanım özelliği sayesinde bedelsiz olarak gerçekleştirebilmektedir.

 

Isı Geri Kazanımlı Soğutma Grubu


Soğutma grupları soğutma işlemi yaptıkça bir başka yerde de ısıtma işlemi yapmaktadır. Genellikle bu atık ısı boşa gitmekte ve çevreye bırakılmaktadır. Oysaki soğutma grubu kısmi yada tam ısı geri kazanımı ile atık ısı bir başka yere aktarılabilir. Bunun en güzel örneği kullanım sıcak suyu eldesidir, cihaz soğutma yaptığı sürece bir boylerdeki suyu da bedelsiz olarak ısıtabilir. Özellikle endüstriyel tesislerde kullanılan soğutma grubu yaz kış soğutmaya çalışırlar. Bu soğutma işleminin atığı olan ısı, kullanım sıcak suyu ya da idari bina ısıtmasında kullanılabilmektedir.

 

 

FREE-COOLING CHILLER

Free-cooling soğutma grupları genellikle; sistem salonları, sunucu-network kabinleri ve kalıp soğutma gibi endüstriyel ve teknik soğutma sistemlerinde mekanik soğutma sürecini azaltıp, serbest soğutma yaparak enerji tasarrufu yapan dış ortam soğutma cihazlardır. Standart soğutma gruplarında bulunmayan ve aynı gövdeye yerleştirilen free-cooling bataryası sayesinde dış hava sıcaklığı set edilen su dönüş sıcaklığının altına indiği takdirde dönüş suyu free-cooling bataryasına yönlendirilir, ihtiyaç duyulan soğutma bu bataryada elde edilir. Evaporatör ile kompresör oransal olarak gücünü azaltır ve mekanik soğutma yerini serbest soğutmaya bırakır. Yine gece, gündüz arasındaki sıcaklık farkının yüksek olduğu yerlerde de free-cooling soğutma grubu tercih edilmektedir.

 

Hava ve Su Kaynaklı Soğutma Grubu Kıyaslaması

Kaynak olarak hava ve suyu kullanan cihazlar arasındaki en büyük farklar çalışacakları ortam ve enerji verimliliğidir. Hava soğutmalı cihazlar atmosfere açık genellikle binaların çatısı veya bahçelerde bulunurlar, su soğutmalı cihazlarda ısı havaya atılmadığından cihazın bulunduğu ortam önemli değildir. Enerji verimliliği olarak baktığımızda da su kaynaklı soğutma grubu, hava kaynaklı soğutma grubuna göre oldukça verimlidir. Hava kaynaklı soğutma grubu ısıyı kuru termometre sıcaklığına bağlı olarak havaya atmaya çalışırken, su kaynaklılar ise havaya nazaran daha soğuk olan suya atmaya çalışır. Dolayısı ile su kaynaklı soğutma grubu daha rahat ve de verimli çalışır. Bir başka konuda hava kaynaklı cihazların çok sıcak iklimlerde soğutma yapamaz hale gelmesidir. Zaten sıcak olan havaya ısı atabilmek için cihazlardaki kondanzasyon sıcaklıkları oldukça yükselir, buda performans ve kapasite kayıplarına neden olur. Bu denli sıcak iklimlerde su soğutmalı cihazlar kullanılması önerilir. Bakım konusunda ise hava kaynaklı soğutma grubu tek parça ve mekanik aksamın daha az olması sebebi ile su soğutmalı cihazlara göre daha avantajlıdır.

Burada, hava ve su soğutmalı kondenserli grupların performansları karşılaştırılacaktır. Ancak bazı durumlarda hava soğutmalı grupların kullanılmaları tercih edilmektedir.

Bunlar:

1.Su bulunma imkanlarının kısıtlı olması veya suyun çok pahalı elde edilmesi,

2. Elektriğin bol ve ucuz olması,

3..Bölgenin çok soğuk olması, gece/gündüz sıcaklık farklılıklarından dolayı don tehlikesinin ortaya çıktığı yerler,

4.Kışın soğutma grubunun çalışma zorunluluğunun olması

5.İşletmenin küçük olması ve dolayısıyla işletmeci personelin çok az sayıda istihdam edildiği, elektrik giderlerindeki artışın çok önemli olmadığı durumlar,

6.Çok küçük kapasiteli uygulamalar,

7.Yer kısıtlaması nedeniyle bir makina dairesinin oluşturulamadığı ve grubun dışarı konulma zorunda olduğu yerler,

8.Son yıllarda devir kontrollü fanların kullanılması, özellikle küçük ve orta kapasitedeki

9.Hava soğutmalı chiller’leri ön plana çıkarmaktadır.

Hava ve su soğutmalı grupları belirlerken ve karşılaştırırken aşağıdaki hususlar gözönüne alınmalıdır.

1. Hava soğutmalı gruplarda her 1°C’lik dış hava sıcaklığındaki artış için kapasite yaklaşık %1 düşmektedir. Aynı anda kompresörün çektiği güç ise yaklaşık %1 artmaktadır.

2.Hava soğutmalı gruplarda yükseklik arttıkça kapasite düşmektedir. Bu, Ankara’da %1 mertebesindedir.

3.Su soğutmalı grupların kompresörleri, hava soğutmalı grupların kompresörlerinden nispeten daha az güç çekmektedirler.

4.Su soğutmalı grupların EER değerleri hava soğutmalılardan nispeten daha iyidir.

5.Su soğutmalı gruplarda yoğuşma basıncı hava soğutmalı gruplara göre daha düşüktür.

6.Su soğutmalı grupların ağırlıkları hava soğutmalı gruplara göre daha azdır.

7.Su soğutma gruplarının izdüşüm alanları hava soğutmalı gruplara göre daha düşüktür.

8.Bununla beraber, soğutma kulesi ihtiyacı vardır.

9. Su soğutma gruplarının ilk yatırım maliyetleri, hava soğutmalı gruplara göre kule, kule pompaları, kule termostatı, ilave montaj malzemelerini dikkate aldığımızda artmaktadır.

10.Ancak kapasiteler büyüdükçe su soğutmalı chillerler avantajlı olmaktadır.

11.Vidalı kompresörlü gruplar, pistonlu kompresörlü gruplara göre daha az güç çekmektedir.

 

Hava ve Su kaynaklı Chiller Cihazlarının Kullanım Alanları

 

Soğutma grupları aslen evoparatöre gelen suyu soğuturlar. Bu suyun kullanıldığı yere göre cihazında hizmet verdiği alan değişir. Bu su fancoiller yada klima santralleri aracılığı ile ortam soğutmasına hizmet edebilir ve bir konfor uygulamasında kullanılabilir. Günümüzde birçok alışveriş merkezi, hastane, yüksek iş merkezleri gibi yapılar chiller grupları ile soğutulmaktadır. Endüstriyel tesislerde de makine ekipman soğutması, kaplama tesislerinde olduğu gibi kimyasal bir reaksiyonun soğutulması, plastik enjeksiyon kalıplarının soğutulması ve birçok proseste soğutma grubu kullanılmaktadır.

1.Endüstriyel tesislerde,

2.Tekstil ve iplik sanayinde

3.Gıda ve ilaç sanayinde

4.Kozmetik imalatında

5.Boyayı üretim tesislerinde

6.Ayakkabı imalatında

7.Soğuk hava depolarında

8.Hastanelerde

9.Hamur suyusoğutma

10.Kataforez kaplama banyosu soğutma

11.Plastik üretim tesislerinde

12.Matbaa sanayinde

13.Lazer ile işlem yapılan cihazlarda

14.İklimlendirme sistemlerinde

15.Kaynak hatlarında

16.Otellerde

17.AVM lerde

18.Fabrikalarda

19.Ceketli tank soğutma

20.Süt ve pastörizasyon hatları soğutma

21.Kozmetik dolum hattı soğutma

22.Granül extruderi soğutma

23.Kauçuk hamur tesisi soğutma

24.Isıl işlem fırını soğutma gibi alanlarda kullanılmaktadır.

 

Chiller Verim Hesabı

Enerji verimliliği, elde edilen enerjinin bu enerjinin elde edilmesi için kullanılan enerjiye bölünmesi ile elde edilen değerdir.

 

 

 

Performans Katsayısı (COP)

Performans katsayısı; çıkış enerjisinin giriş enerjisine oranıdır. Normalde ısı pompasında veya soğutucudaki ısıtma verimliliğinin ne kadar olduğunu ölçmek için kullanılır. Isıtma amaçlı kullanılan ısı pompalarında COP değeri ise aşağıda verilen formül ile hesaplanabilir.

Enerji Verimlilik Oranı (EER)

Enerji Verimlilik Oranı (EER), bir soğutma cihazında evaporatörde elde edilen soğutma kapasitesinin (kW), cihazın tükettiği toplam elektrik enerjisine (kW) oranıdır. EER değeri yalnızca soğutma amaçlı kullanılmaktadır. O zaman eşitlik şu şekilde yazılabilir.

 

EER Değerinin Hesaplanması

Isıtma ve soğutma cihazlarının enerji tüketiminin sınıflandırılması COP ve EER değerleri ile belirlenmektedir. Uygulamada EER’nin hesaplanabilmesi için aşağıda verilen ölçümler yapılmalıdır. Genleşme vanası giriş sıcaklığı (akışkan sıvı), evaporatör çıkış sıcaklığı (akışkan doymuş buhar veya kızgın buhar), akışkanın debisi (genleşme vanasından önce, sıvı hattı) ve sistemin harcadığı toplam enerji (kompresör, kondenser fanı, evaporatör fanı, vb.) ölçülmelidir. Ölçüm cihazlarının kalibre edilmiş standartlara uygun olması unutulmamalıdır.

 

SEER - Mevsimsel Enerji Verimliliği Oranı

SEER terimi, bir klima veya ısı pompası sisteminin ortalama yıllık soğutma verimini tanımlamak için kullanılır. SEER terimi EER terimi ile benzerdir, ancak tek bir anma durumundan ziyade tipik (varsayımsal) bir mevsimle ilgilidir. SEER, belirli bir standart test yöntemini takip eden bir dizi dış hava koşullarında EER'lerin ağırlıklı ortalamasıdır. Karşılaştırma amacıyla, SEER ne kadar yüksek olursa sistem o kadar verimli olur. SEER'ler ve EER'ler doğrudan karşılaştırılamamasına rağmen, SEER'ler genellikle karşılık gelen EER'lerden 0,5 ila 1,0 daha yüksektir.

 

IPLV - Entegre Parçası Yük Değeri

 

Entegre Parça Yükü Değeri (IPLV), Klima, Isıtma ve Soğutma Enstitüsü (AHRI) tarafından geliştirilen bir performans özelliğidir. En yaygın kapasite modülasyonu yapabilen bir chillerin performansını tanımlamak için kullanılır. Tam yük koşullarında verimliliği tanımlayan bir EER (Enerji Verimliliği Oranı) veya COP'den (performans katsayısı) farklı olarak, IPLV çeşitli kapasitelerde çalışırken ekipman verimliliğinden elde edilir. Bir soğutucu her zaman% 100 kapasitede çalışmadığından, EER veya COP tipik ekipman performansının ideal bir temsili değildir. IPLV, ekipmanın kullanım ömrü boyunca enerji kullanımını ve işletme maliyetlerini etkileyebileceği için dikkate alınması gereken çok önemli bir değerdir. ASHRAE Standard 90.1 gibi enerji kodları, ekipman için minimum değerleri belirtir.

IPLV,% 100,% 75,% 50 ve% 25 kapasitelerde çalışırken ekipmanın etkinliği kullanılarak hesaplanır. Chiller ekipmanı için çalışma koşulları AHRI Standardı 550 / 590-2003'teki Tablo 3'te gösterilmektedir. Örneğin su soğutmalı bir chiller, 44 2.4F evaporatör LWT'de 2.4 gpm / ton akış hızında çalışmak için gereklidir. Kondenser EWT, 3,0 gpm / ton akış oranı kullanan parça yük kapasitesine bağlı olarak değişecektir. Eğer bir soğutucu, düşük su sıcaklığı veya farklı akış hızı dahil olmak üzere Tablo 3'te belirtilenden farklı koşullarda çalışmak üzere

tasarlanırsa, verime NPLV (standart olmayan parça yükü değeri) denir. Bu derecelendirmelerin her ikisi de aşağıdaki denklem kullanılarak hesaplanabilir:

IPLV (veya NPLV) = 0.01A + 0.42B + 0.45C + 0.12D

Nerede:

A = COP veya EER @ 100% Yük

B = COP veya EER @ 75% Yük

C = COP veya EER @ 50% Yük

D = COP veya EER @ 25% Yük

 

Chiller Soğutma Kapasitesi Hesabı Nasıl Yapılır?

 

Şimdi sizlere chiller kapasite hesabı nasıl yapılır onu anlatacağız. Chiller kapasite seçimi için bize yardımcı olacak termodinamik yasalarına göre ısı alışverişi olan olaylarda alınan ısı değeri her zaman verilen ısı değerine eşit olmalıdır.

 • Q = m * c * Δt
 • Q : Isı olarak adlandırılıp birimi kcal (kilokalori) yada kW (kilowatt) tır.
 • m : kütle olarak adlandırılıp birimi kg /h (kilogram / saat) tir.
 • c : Öz ısı olarak adlandırılıp birimi cal / gr°C(kalori / gram derece)dir.

ª Δt : delta t olarak adlandırılıp giriş-çıkış sıcaklık farkıdır birimi °C (derece) dir.

Soru: Tasarlanacak kulede giriş suyu sıcaklığı 61 °C, çıkış su sıcaklığı 30 °C olacaktır. Kule debisi 250 ton/saat ise kule kapasitesi kaç kW olur.

 

ÇÖZÜM:

 • Öncelikle verilenleri yazalım
 • tg :61 °C tç : 30 °C c : su için 1 dir m : 250 000kg/h  =69,4kg/s  
 • Q =m * c * Δt
 • Q =69,4kg/s   * 4kj/kg.C * (61-30)C
 • Q =69,4kg/s   * 4 kj/kg.C * 31 C
 • Q = 8605kj/s=8605kw

 

Chiller Uygulamasının Gerekli Olduğu Durumlar

Endüstride soğuk su ihtiyacı özellikle, plastik üretim tesislerinde 10–12 ° C su çıkısı olması gereken enjeksiyon kalıplarının ve işlem yapılmış malın soğutulmasında, ayakkabı taban imalatında, kozmetik ve sabun üretim tesislerinde gerekmektedir. Ciklet, çikolata ve şekerleme üretim hattında, her türlü soğutma ve iklimlendirme sağlayan endüstriyel tip uygulamalarda, soğuk su hazırlama (chiller) sistemlerine ihtiyaç duyulur. Endüstriyel işlerde; kalıp şartlandırılması, özellikle ürün kalitesi açısından önemlidir. Malzemenin özelliklerine göre kalıpların belirli sıcaklık değerleri arasında tutulması gerekir. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla işletmelerde kullanılan su kuleleri sabit su ısısı sağlamada yetersiz kalır. Soğutma su kulelerinde, suyun buharlaşması sırasında gerçekleşen ısı transferi sayesinde sağlanır. Bu sebeple ortam yaş termometre sıcaklığının gereken soğutma suyu sıcaklığından yüksek olduğu zamanlarda, su kuleleri soğutma ihtiyacını karşılayamadıkları için, kalıp soğutmada chiller gruplarının kullanılmasını gerekli kılar. Bununla beraber su kulesi kullanılan işletmelerde soğutma suyu ısısının, ortam ısısına bağlı değişkenlik göstermesi, ürün üzerinde ciddî kusurlara yol açar

Ticari Alanda Soğutma İhtiyacı

Plastik sektörü, soğutma ihtiyacı en fazla olan alanlardan biridir. Gerek kalıpların ve gerekse makine yağının alışılagelmiş uygulamalarla soğutulması, işletme ve bakım maliyetlerinin yükselmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle, kullanılacak yöntemin dikkatli seçilmesi gerekmektedir. Kalıpların yeteri kadar soğutulamaması, ürün kalitesini doğrudan etkilemektedir. Ayrıca, kalıptan elde edilecek birim ürün başına geçen sürenin artmasına neden olmaktadır. Bu ise üretim kapasitesinde düşüş demektir. Makinelerdeki aşınmanın azaltılması ve verimli bir çalışma için yağın da soğutulması önem taşımaktadır.

Chiller kalıp suyu ve yağın soğutulması için kullanılabilir. Yağın soğutulması amacıyla daha yüksek sıcaklıkta su yeterli olacağından, arada bir eşanjör kullanmak ya da yüksek sıcaklıklara da su sağlayabilen endüstriyel tip chiller grupları tercih edilmektedir. Evaporatör (buharlaştırıcı), boru – kovan tipidir. Bazı uygulamalarda plakalı eşanjör de kullanılabilmektedir. Evaporatörde boruların içinde basıncı genleşme valfi tarafından düşürülmüş sıvı soğutucu akışkanlar (R22, R407C, vb.) dolaşırken, kovan ve boru demetleri arasındaki bölgede ise işlemden dönen nispeten sıcak su yer almaktadır. Soğutucu akışkan, suyun ısısını alarak buharlaşır ve kompresör tarafından emilir. Soğuyan su ise sirkülasyon pompaları vasıtasıyla kalıp veya yağ eşanjörüne iletilir. Kompresör tarafından basınç ve sıcaklığı yoğunlaşma basınç ve sıcaklığına yükseltilen soğutucu akışkan kondensere (yoğunlaştırıcı) gönderilir.

 

 

Boru ve kovan (shell and tube) tipi eşanjör

Su soğutma grupları, kullanılan kondenser tipine göre hava ve su soğutmalı olmak üzere ikiye ayrılır.

Hava Soğutmalı Gruplar

 

Kondenserde kanatlı boru tip eşanjör kullanılmaktadır. Bakır boru üzerine yerleştirilmiş alüminyum kanatlar ısı transferini (ısı transfer yüzey alanını) arttırmak amacıyla kullanılmaktadırlar. Boruların içinde dolaşan basıncı ve sıcaklığı yüksek buhar halindeki soğutucu akışkan ısısının büyük bölümünü radyal ya da aksiyal fanlarla üzerinden geçirilen dış ortam havasına vererek yoğuşur.

Resim 1. 2: Hava soğutmalı kondenserli grup

Hava soğutmalı grupların tercih edildiği bazı durumları şöyle sıralayabiliriz:

Ø Su bulunma imkânlarının kısıtlı olması veya suyun çok pahalı elde edildiği yerler.

Ø Bölgenin çok soğuk olması, gece/gündüz sıcaklık farklılıklarından dolayı don tehlikesinin ortaya çıktığı yerler.

Ø Kışın soğutma grubunun çalışma zorunluluğunun olduğu yerler.

Ø İşletmenin küçük olması ve dolayısıyla işletmeci personelin çok az sayıda istihdam edildiği yerler.

Ø Elektrik giderlerindeki artışın çok önemli olmadığı yerler, küçük kapasiteli cihazlar.

Ø Yer kısıtlaması nedeniyle bir makine dairesinin oluşturulamadığı ve grubun dışarı konulma zorunda olduğu yerler.

Ø Kuru ve yaş termometre dizayn sıcaklıklarının düşük olduğu yerler

 

Su Soğutmalı Gruplar

Kondenseri boru ve kovan tipidir. Boruların içinde soğutma kulesinden dönen su dolaşmakta olup, kovan ile boru demetleri arasındaki bölgede ise basıncı ve sıcaklığı yüksek buhar hâldeki soğutucu akışkan bulunmaktadır. Soğutucu akışkan ısısını suya verip yoğunlaşarak genleşme valfine giderken, ısınan su da tekrar soğutulmak üzere kuleye doğru yol alır. Görüleceği üzere, bu tip gruplarda su soğutma kulesi de kullanmak gerekmektedir. Dolayısıyla, kule kullanımıyla ortaya çıkan olumsuzluklar bu tip gruplar için de geçerlidir. Aynı zamanda, geçiş mevsimlerinde ve dış hava sıcaklığının düşük seyrettiği dönemlerde, yoğunlaşma basıncının muhafazası için gerekli otomasyonun yapılması da gerekmektedir.

Chiller Grubu Soğutma Devresi Ana Elemanları Ø Kompresörler Ø Evaporatörler Ø Kondenserler Ø Yardımcı elemanlar

Kompresörler

Soğuk su hazırlama grubunda, kompresörün görevi; soğutucu akışkanı sıkıştırarak yüksek basınçta soğutma devresine göndermek ve sonrasında düşük basınçta emmektir

Kullanılacak tesisin büyüklüğüne göre; pistonlu kompresör, helisel vidalı kompresör, döner paletli kompresör, santrifüj kompresör ve scroll kompresörler kullanılır.

Vidalı kompresör

 

 

 

 

Evaporatörler

Soğutucu akışkanın alçak basınçta buharlaştırıldığı ve bu sırada bulunduğu ortamdan ısı alarak soğutma işinin gerçekleştirildiği cihazdır. Evaporatörler gaz hâldeki, sıvı hâldeki ve katı maddeleri soğutması anlamında 3 gruba ayrılır. Chiller grubunda su soğutulması işi yapılacağı için sıvı hâldeki maddeleri soğutmak için kullanılan evaporatörler Shell-tube evaporatörler tercih edilir. Çift aynalı yapıya sahip olup gerek soğutucu akışkan tarafı, gerekse su tarafı tek devreli, çok geçişlidir. Isı transferini sağlayan bakır borulara özel bir işlemle açılan helisel boğumlar soğutucu akışkan tarafındaki ısı transfer katsayısını önemli ölçüde artırmaktadır. Ayrıca su devresine konulan hava burgacı perdeleri su tarafının ısı transfer film katsayısını yükseltmektedir. Böylece ısı transfer katsayısı düz boruya oranla yaklaşık iki kat arttırılmaktadır.

Shell-tube evaporatör (sıvı soğutmalı)

Lehimli Plakalı Eşanjör Nedir?

 

Sızdırmazlığın önemli olduğu ve/veya çok yüksek sıcaklıkların söz konusu olduğu uygulamalarda, klasik contalı eşanjörler yerine Lehimli Isı Eşanjörleri kullanılır. Lehimli eşanjörler soğutma ünitelerinde evaporatör ve konderser olarak, ısıtma uygulamalarında ise ani ısıtıcı olarak kullanılır.

Lehimli eşanjörde plaka paketi, sabit bir şekilde sızdırmazlığı sağlanmış bir ısı değiştirici / eşanjör oluşturacak şekilde, her iki tarafına birer son plaka ile ön tarafına bağlantı ağızları da eklenerek, çok yüksek sıcaklıkta vakum altında lehimlenmektedir. Sonuç, son derece yüksek ısı iletim kapasitesine sahip, sağlam yapılı ve az yer kaplayan bir eşanjör dür. Bu yüksek ısı iletim kapasitesi, türbülanslı bir akış sağlayacak şekilde tasarlanmış ana plaka deseni sayesinde elde edilmektedir.

Lehimli (Kaynaklı) Eşanjör Avantajları

Lehimli eşanjörler, Düşük Maliyet İnce plaka malzemesi ve düşük üretim maliyetleri ile birlikte yüksek teknik verimlilik sayesinde, Tanpera lehimli tip plakalı ısı değiştiricilerin / eşanjörlerin satış fiyatları son derece rekabetçi bir düzeyde tutulabilmektedir.

Yüksek Sıcaklık ve Basınç Geleneksel contalı tip plakalı ısı değiştiricilerin / eşanjörlerin aksine lehimli tip plakalı ısı değiştiricide kauçuk conta bulunmaz ve bu sayede -180°C’den +200°C’ye kadar sıcaklıklarda devamlı olarak çalışabilir. Çalışma basıncı 30 bar’a kadar çıkabilir. Düşük Akışkan Hacmi Lehimli tip plakalı ısı değiştiricinin yüksek verimliliği sayesinde ısı değiştirici içindeki akışkan miktarları, örneğin boru-gömlek tipi ısı değiştiricilere nazaran çok düşük düzeyde kalır ve bu sayede soğutkan hacmi de en aza inmiş olur.

Kendi Kendini Temizleme Plakalar üzerindeki yüksek türbülanslı akış sayesinde ısı değiştiricinin tıkanmasını önlenir ya da bu süreç çok yavaşlatılır. Küçültülmüş Boyutlar Boru-gömlek tipi bir ısı değiştiriciye nazaran Tanpera lehimli tip plakalı ısı değiştiricinin kapladığı hacim ve ağırlık %80’e kadar varan oranlarda daha azdır.

Uygulamalar Tanpera lehimli tip plakalı ısı değiştiriciler kirli olmayan akışkanların ısıtılmasında ve soğutulmasında kullanılabilirler. Bunun yanı sıra, Tanpera lehimli tip plakalı ısı eşanjörleri evaporatör ve kondenser olarak da kullanılmaya uygundur.

 

 

Kondenserler

Hava soğutmalı kondenserler

                                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kondenser, soğutma çevriminde kompresör tarafından sıkıştırılarak basıncı ve sıcaklığı yükseltilmiş olan soğutucu buharından, bu noktada ısı alarak dış ortama bırakan ve böylece buharın yoğuşmasını sağlayan cihazdır

 

Boru-dış zarf tipi su soğutmalı kondenser

 

                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kovan borulu (yüzey ve boru tipi)(shellandtube) Bu sistem bakır borulardan ve aradaki perdelerden oluşmaktadır. Borular üzerinde sıvılar dolaştırılarak soğutulur.

Soğutma çevriminde, soğutucu buharının su ile soğutularak yoğuşmasının sağlandığı kondenser tipine su soğutmalı kondenser adı verilir. Shell-tube kondenser kullanımı ile kolay bakım ve yüksek dayanıklılık sağlanmıştır. Çift aynalı kanatlı bakır borulu shell & tube tip kondenserler kolay sökülüp takılabilme özelliği ile kule suyundan kaynaklanan kirlenmelerin mekanik olarak temizlenmesinde kolaylık sağlamaktadır. Soğutma çevriminde, soğutucu akışkan buharının hava ile soğutularak yoğuşmasının sağlandığı kondenser tipine, hava soğutmalı kondenser adı verilir.

 

Sıcak gazlar, hava sirkülasyonu ile soğutulan bir seri boru üstünden giriş yapar. En basit türü ev tipi soğutucunun arkasına monteli olandır. Büyük sistemlerde daha fazla soğutma etkisi elde etmek ve hava akımının kanatlı borular üzerinden geçirilmesini sağlamak amacı ile fanlardan yararlanılır

.

Yardımcı Elemanlar

Vanalar

                                                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soğutma Aksesuarlarının Görevleri

Ø Servis, bakım, tamir esnasında soğutucu akışkanın yolunu açıp kapamak,

Ø Normal çalışma esnasında soğutucu akışkanın yolunu açıp kapamak,

Ø Çalışma emniyetini sağlamak

Ø Çalışma şartlarını ve verimliliği üst seviyede tutmak,

Ø Daha sonra çıkması muhtemel aksaklıkları önceden kontrol ve tespit etmek,

Ø Soğutucu akışkanın ve yağlama yağının temiz tutulmasını sağlamak.

Selenoid valfler

 

Selenoid vana; su, hava, yağ vb. akışkanları kontrol etme amaçlı kullanılan elektromanyetik valflere verilen isimdir.
Valfin içerisinde bulunan pistonun hareket edebilmesi için bobine elektriksel güç verilir. Elektrik akımı bobin içerisinde hareket ettiğinde piston elektromıknatıs halini alır ve bobinin kullanım durumuna göre pistonu hareket ettirir.Böylece giriş kanalı akışkan maddeyi çıkış doğrultusunda itmeye başlar. Sinyal kesildiğinde ise vana eski durumuna dönerek akışkan maddenin geçişini engeller.

Basınç regülatörleri

Evaporatör basınç regülatörü:

 

Paralel evaporatörlerden birinde emiş basıncından farklı buharlaşma basıncı (sıcaklığı) oluşturur. Kondenser basınç regülatörü: Kış aylarında çevre sıcaklığı düştüğünde kondenserde taşma etkisi oluşturarak basma hattı basıncının istenen seviyede kalmasını sağlar. Kapasite regülatörü: Kompresörün basma hattındaki gazın bir kısmını emme hattına by-pass ederek soğutma kapasitesini istenen seviyede ayarlar. Karter basınç regülatörü: Uzun bekleme, ilk çalıştırma ve defrost dönemlerinden sonra soğutma yükünün çok fazla olması nedeniyle kompresörün aşırı yüklenmesini, emme hattı basıncını kısarak engeller.

Su regülasyon vanası

Basınç emniyet cihazları kötü çalışma durumunda patlama ihmalini en aza indiren veya sistemde yangına sebep olacak bir basıncı, tehlike seviyesine yükselmeden kontrol etmek amacıyla kullanılan güvenlik kontrol cihazlarıdır. Bu cihazlar açılarak akışkanı kaçırırlar veya basıncı, şayet güvenlik seviyesini aşmışsa azaltırlar. Soğutma sistemlerinde en yaygın olarak yaylı emniyet cihazı ve eriyen tapalar kullanılır.

Su Soğutma Gruplarının Periyodik Bakımı

Su soğutma grupları için uygulanacak temel periyodik bakım işlemleri esnasında kaydedilecek değerler ve kontrol edilecek devre elemanları aşağıda verilmiştir: Günlük Bakım Ø Yoğuşturucu ve buharlaştırıcının giriş ve çıkışlarındaki su sıcaklıkları ile basınç farkları.

Ø Soğutucu akışkan devresindeki emme ve basma basınçları

Ø Elektriksel güç tüketiminin belirlenmesine yönelik bilgiler.

Ø Karterdeki yağ seviyesi ve basıncı.

Ø Aşırı gürültü ve titreşim var mı? Haftalık Bakım

Ø Soğutucu akışkan kaçağı.

Ø Kayış ve kavrama ayarları.

Ø Yağın renginde değişim var mı? Aylık Bakım

Ø Kontrol elemanları ve ayarları.

Ø Kompresör yüksüzleştirme (unloading) düzeneği.

Ø Karter ısıtıcısı.

Ø Su devrelerindeki filtreler.Yıllık Bakım

Ø Tüm kablo, kontak, starter ve devre kesicileri.

Ø Emniyet kontrolleri.

Ø Motor sarımlarının yalıtımı ve topraklaması.

Ø Pompa salmastraları.

Ø Kontrol elemanlarının kalibrasyonu.

Ø Kontrol devresi ve ayarları.

Ø Elektrik devresindeki kontakların temizliği.

Ø Kompresör yağının laboratuvar kontrolünün yaptırılması, gerekiyorsa değiştirilmesi.

Ø Yağ filtresinin değiştirilmesi.

Ø Yoğuşturucu boruları (Yoğuşturucu ve buharlaştırıcı borularına üç yılda bir “eddy current” testi uygulanmalıdır).

Chiller Grubunda Pompanın Temel Görevi Chiller grubunda hazırlanacak olan soğuk suyun, depodan evaporatöre getirilmesinde pompa kullanılır. Evaporatör içerisinde ısı transferini sağlayan bakır borular etrafında dolaşarak soğuyan suyun, basınçlı bir şekilde girişini sağlayan pompanın gücünün; evaporatör büyüklüğüne, dolayısıyla sistemin soğuk su ihtiyacına göre seçilmesi gereklidir.

Pompa Tesisatı Su kısımlardan meydana gelmiştir:

Ø Küresel kesme vanaları: Olağan ve olağanüstü durumlarda, bakımı yapılacak su filtresi, genleşme kabı ve pompa gibi elemanların sularının kesilmesine yaramaktadır.

Ø Metal kartuşlu su filtresi: Pompa emiş borusu üzerinde yer almaktadır. Bu filtre kontrol edilebilir ve çıkartılabilir özelliktedir. Boru içinde olabilecek 40 muhtemel artık maddelerin (toz, talaş vs) pompa döner aksamı ve levhalı eşanjör içine girmesine mani olur.

Ø Sirkülasyon pompası: Suyun tesisatta dolaşımını temin eder. Pompalar güçlüdür ve tesisatın ihtiyacını tamamen karşılayabilecektir. Pompanın, pompalanan sıvı ile temastaki bütün parçaları paslanmaz özelliktedir. Pompa, elektrik panosu üzerine monte edilmiş bir koruyucu ile korunmaktadır.

Ø Genleşme kabı: Membranlı, kapalı tipte bir genleşme kabıdır ve tesisattaki ısı değişikliği nedeni ile ortaya çıkan su miktarı değişimlerini absorbe etmeye yarar.

Ø Su doldurma musluğu: Manuel tiptedir. Tesisatta eksilen suyun tamamlanması amacıyla kullanılır.

Ø Su manometresi: Su doldurma borusuna takılmıştır ve su basıncının gösterilmesine yarar.

Ø Su emniyet valfi Ø Su boşaltım musluğu Ø Hava alma noktası Ø Donmaya karşı ısıtıcı adaptörü

Ø Çek valf: 2 pompalı sistemlerde standart donanımdır (her bir pompa için bir valf).

Devir ayarı da yapılabilen sirkülasyon pompası

 

FLOW SWİTCH

Su kondenser pompası ile soğutma kulelerine yollanır. Soğutma kulelerinde de gazı soğutan su soğutulur. Soğutma kulelerinde suyun yukarıdan aşağıya yavaş yavaş ve dağınık vaziyette inmesini sağlayan plastik parçalar vardır. Kulenin önünde de büyükçe bir fan bulunur. Bu fan dağınık vaziyette aşağıya dökülen suyun ısısını alır. Ve su pompa ile sürekli devir daim edilir. Devir daim eden pompa arızalanırsa ve su sirkülasyonu sağlanmazsa chiller yüksek basınç hatası verir. Ayrıca soğutma için kullanılan suyun da sürekli devir daim halinde olması lazımdır. Aksi halde evaporatör kendini soğutur yani donar ve borular yarılır. Chillerler de bunun için koruma yöntemleri vardır. Flow switch denilen akış kontrol switchi bunlardan birisidir. Suyun akışı durduğunda soğutma kompresörlerini durdurur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SU KULESİ

 

 

SU SOĞUTMA KULESİ NEDİR, NE İŞE YARAR ?

 

Su soğutma kulesi; sistemden ısınarak gelen sıcak suyu bir kısmını buharlaştırıp atmosfere atarak soğutan, gerekli sıcaklığa ulaşmış kalan kısmını ise tesiste kullanılmak üzere alttaki tankta biriktiren bir ısı uzaklaştırma ünitesidir.

Su soğutma kuleleri her sektörden endüstriyel tesiste ve HVAC sistemlerde soğutulmuş su elde etmek için kullanılır.

Su soğutma kulesi, sistemden gelen sıcak suyun dolgu üzerine püskürtülmesi ile ısının atmosfere verilerek ortamdan uzaklaşması ile soğuma sağlayan sistemlerdir. Atmosferik cihazlar olarak tanımlayabileceğimiz su soğutma kuleleri, bir ısı uzaklaştırma ünitesidir. Soğutma kulesi çalışırken içinden geçen suyun bir kısmının buharlaşmasını sağlayarak sistemdeki istenmeyen ısıyı atmosfere verir. Kalan su ise istenilen derecede soğur. Soğutma kulesi içerisine giren su yaş termometre şartlarına bağlı olarak soğutulmuş olur.

Soğutma kuleleri harcadıkları enerji itibariyle en ekonomik proses soğutma sistemleri olarak bilinmektedir. Özellikle endüstriyel alanlarda kullanılan soğutma kulesi; sulu tip kondansere sahiptir ve su kaynaklı chiller ve vrf sistemleri, santrifüj chiller, absorption chiller gibi sistem çözümlerinde enerji verimliliği sağlamaktadır.

Su Soğutma Kulesi Çeşitleri

Su soğutma kuleleri kullanım amaçlarına ve alanlarına göre farklılaşabilir. Genel olarak kullanılan su soğutma kulesi çeşitleri şunlardır:

 • Açık Tip Su Soğutma Kulesi

En çok kullanılan su soğutma kulesi çeşididir. Açık devre soğutma kulesi olarak tasarlanan bu kulelerle soğutulan su direkt atmosfere açıktır. Hava ve fan yardımı ile soğutma kulesinde hareket eden su çevresel şartlardan etkilendiği için kirliliğe karşı önlem almayı gerektirmektedir.

 • Kapalı Tip Su Soğutma Kulesi

Kapalı tip soğutma kulelerinde kondanserden ya da prosesten gelen su, kule içerisinde boru demeti şeklindeki serpantinden geçirilir. Kapalı su soğutma kulesi çalışırken soğutulmuş ve kule havuzunda hazır bekleyen su, pompa ile emilerek üst kısımda serpantin üzerine püskürtülmektedir. Su süzülürken fanlar yardımı ile serpantin üzerinden hava geçirilerek buharlaşma sağlanır ve ısı atmosfere atılır. Sürekli temiz kalması nedeniyle açık tip su soğutma kulesine göre daha avantajlıdır.

 

TESİS KONFİGÜRASYONU

Tesis çözümünü optimize etmek için, bazı olası hidronik tesis konfigürasyonlarını analiz etmek ve değerlendirmek önemlidir. Enerji verimliliği hedeflerine sadece, hidronik tesis tasarımıyla ilgili olarak seçilen chiller türlerini tesis konfigürasyonlarıyla eşleştirmek yoluyla ulaşılabilir. Teknik kurulum ayrıntılarına girmeden, iki veya daha fazla chiller seçmenin iki farklı hidronik çözümünden seçim yapılabileceği anlamına geldiğini hatırlatmakta fayda var.

SERİ KONFİGÜRASYON

TEMEL ÖZELLİKLER

• ayar noktası değeri chiller 2 ile aynı olduğunda öncelikli yük (chiller 1) (soğutulan su üretimi açısından)

• evaporatörlerden geçen su debisindeki ilgili artış

• ısı eşanjörlerinin basınç düşüşü artışını kısıtlamak için sistemdeki ΔT'yi standart ΔT=5K yerine en az ΔT=8÷10 olarak değiştirme gerekliliği

• kısmi yük koşullarından dolayı bekleme nedeniyle chiller 2'ye hidronik bypass sistemi kurulumu

• hem sistem güvenilirliğini arttırmak açısından yedeklemeye hem de işlenen debinin kademeli kontrolüne imkan tanımak için genellikle inverter kontrollü olarak sağlanan veya paralel pompalardan oluşan tek bir soğutulmuş su pompalama sistemi

 

PARALEL KONFİGÜRASYON

TEMEL ÖZELLİKLER

• her cihaz için besleme ve dönüş boruları

• her bir chiller için bağımsız pompalama sistemleri

• her bir üniteye doğru su beslemesi için hem tahliye hem dönüş başlığı ihtiyacı Bir yandan bu sistem konfigürasyonu (şüphesiz en yaygın olanı) her bir chiller'ın tamamen bağımsız yönetilmesini ve daha fazla esneklik sağlarken, öte yandan daha büyük boru sistemleri ve daha fazla su pompalama istasyonu gerektirdiğinden dolayı kurulum maliyetlerinin optimizasyonuna imkan tanımaz. Ancak üniteler (iki veya daha fazla) aynı boyuttaysa bu tür bir konfigürasyonu optimize etmek mümkündür. Bu sayede aynı evaporatör basınç düşüşüne izin verilebilir. Bu optimizasyonda, aşağıdaki avantajları sağlayan ’paralel ters geri dönüş’ boru düzeni tasarımından (şek. 5) yararlanılır:

• eşanjörleri bağlamak için boru uzunluğunun düşürülmesi

• genellikle inverter ayarıyla sağlanan bir soğutulmuş su pompalama istasyonu kurulumu Aynı basınç düşüşü için tasarlanan aynı boyutlu eşanjörlere sahip olduğunda bu hidrolik konfigürasyonu, kurulu chiller'lar arasındaki tesisin farklı branşmanları arasında doğal dengeli bir su debisi dağılımına imkan tanır. Seri bağlantıda olduğu gibi bu konfigürasyonda, bekleme modundayken tesisten uygun chiller'ı kapatmak amacıyla her bir branşmana bir kesme vanası yerleştirilmesi gerektiğine dikkat edilmelidir. Bu, pompalama maliyetlerini düşürür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GENLEŞME VALFLERİ

Genleşme valfi,soğutma sisteminin yük gereksinimine göre,soğutucu akışkanın akışını başlatan,durduran ve modüle eden soğutma kontrol ekipmanıdır.Genleşme valflerinden verimli şekilde faydanalanabilmek için,sistem yabancı maddelerden ,aşırı nemden ve korozyondan korunmalıdır.Valfi bu gibi etkilerden korumak için sisteme, pislik tutucu,filitre ve kurutucu(drayer) eklenmelidir. Genleşme valflerini genel olarak üç grupta toplayabiliriz;

· Elektronik Genleşme Valfleri;Günümüzde,bu tip genleşme valfleri yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır.Elektronik genleşme valflerini, a-)Isı-motor kontrollü b-)Elektromagnetik modülasyonlu c-)Pulse(darbe) modulasyonlu(on-off) d-)Adım-motor kontrollü olmak üzere kontrol tiplerine göre 4 şekilde sınıflandırabiliriz.

· Sabit Basınçlı Genleşme Valfleri;Bu tip genleşme valfleri soğutma sistemlerinde ilk kullanılan genleşme vafleridir.Sabit basınçlı genleşme valfleri,evaporatöre girmesi gereken soğutucu akışkan miktarını,evaporatör veya valf çıkış basıncına göre belirler.

· Termostatik Genleşme Valfleri;Bu tip valflerde,evaporatöre girmesi gereken soğutucu akışkan miktarı,evaporatörü terk eden soğutucu akışkanın kızgınlık(superheat) sıcaklığına göre belirler.Bu yazıda Termostatik Genleşme valfleri detaylı olarak incelenecektir.

 

1-TERMOSTATİK GENLEŞME VALFİ

Termostatik genleşme valflerinin ana işlevi , evaporatörün en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak ve kompresöre likit fazında soğutucu akışkanın ulaşmasını engellemektir.Termostatik genleşme valflerinde,evaporatörde emilen ısı ile soğutucu akışkanın tamamının buharlaşabileceği miktarının evaporatöre girmesine izin verilir.Valf,soğutucu akışkanın kızgınlık(superheat) derecesine ve bu derecedeki değişimlerine göre çalışmakla birlikte,evaporatörün bir kısmını da soğutucu akışkanı kızgınlaştırmak için kullanır. Bu yazı içerisinde geçen kızgınlık (superheat) ve aşırı-soğutma (subcooling) kavramları kısaca açıklanırsa; Kızgınlık (superheat):Soğutucu akışkanın gaz fazında, buharlaşma basıncına (Grafik 1’de BC arasındaki kısım) karşılık gelen sıcaklıktan, daha yüksek sıcaklıkta bulunma haline “kızgın gaz” ve bu işleme de kızdırma (superheat) adı verilir (Grafik 1’de CC’ arasındaki kısım).Kızgın gaz içerisinde hiç likit fazında akışkan bulunmaz.

 

Aşırı-soğutma(subcooling):Soğutucu akışkanın likit fazında, yoğuşma basıncına (Grafik 1’de AE arasındaki kısım)karşılık gelen sıcaklıktan, daha düşük sıcaklıkta bulunma haline “aşırı-soğutulmuş likit” ve bu işleme de aşırısoğutma(subcooling) adı verilir(Grafik 1’de AA’ arasındaki kısım). Aşırısoğutulmuş likit içerisinde,hiç gaz fazında soğutucu akışkan bulunmaz. Termostatik genleşme valfleri,termostatik element,orifis ve valf gövdesi olmak üzere üç ana kısımdan oluşur.Termostatik genleşme valfleri,termostatik elementin şarjına göre aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir;

· Gaz Şarjlı; Bu tip termostatik element içindeki,gaz sarjı,likit fazındaki soğutucu akışkan miktarı ile sınırlıdır.Gaz şarjlı termostatik elementlerde kullanılan akışkanın cinsi,soğutma sisteminde kullanılan soğutucu akışkan ile aynıdır.

· Likit Şarjlı;Bu tip termostatik elementte, akışkanın cinsi,soğutma sisteminde kullanılan soğutucu akışkan ile aynı olmakla beraber,akışkan likit halde bulunur.

· Likit-Geçişli(Cross)Şarj; Bu tip termostatik elementte kullanılan akışkan,soğutma sisteminde kullanılan soğutucu akışkan ile aynı değildir.Kızgınlık (superheat) karakteristiği de, klasik gaz şarjlı ve likit şarjlı tip termostatik elementlerden farklıdır.

· Gaz-Geçişli(Cross)Şarj; Bu tip şarj,gaz-şarj ile likit-cross şarjın birlesiminden oluşur.Maksimum çalışma basıncını(MOP) sağlamak için,termostatik elementte likit miktarı sınırlandırılmıştır. 4

· Absorbsiyon Şarj; Absorbsiyon şarj, emici olmayan(CO2) ve/veya emici olarak (Silikajel,Aktif Karbon)kullanılan maddeler bağlıdır.Termostatik element içindeki bu maddelerin oranları,termostatik elementin basıncını etkiler. Termostatik genleşme valfleri basınç dengeleme şekline göre,

a-)İçten Dengeli; Bu tip valflerde,valf çıkış basıncı,gövde içindeki bir kanal vasıtasıyla termostatik elementin diyaframının altına iletilir.İçten dengeli valfler,evaporatördeki basınç kaybına karşılık gelen sıcaklık düşümü 1 K geçmediği, bir kompresör-bir evaporatörlü soğutma sistemlerinde kullanılırlar.

b-)Dıştan Dengeli; Evaporatör ve/veya distribütördeki basınç kaybının yüksek olduğu soğutma sistemlerinde,performansı arttırmak için dıştan dengeli valfler kullanılırlar.Evaporatör çıkışındaki basınç dış denge hattı vasıtasıyla,termostatik elementin diyaframının hemen altına iletilir.

Elektronik Genleşme Valfi

Yeni gelişmeler termostatik valf yerine, elektronik (genelde mikro işlemcili) kontrollü, elektrik tahrikli valfler kullanılması yönündedir. Kızgınlık bir sıcaklık hissedici ile ölçülür, doyma sıcaklığı başka bir hissedici veya doyma sıcaklığını hesaplayan bir basınç hissedici ile ölçülür. Bu iki sıcaklık farkı, yani kızgınlık, ayar büyüklüğü olarak kullanılır. Bu valflerin önemli bir avantajları kapasite kademelerinin çok geniş olabilmesidir.

 


 

İç Dengelemeli Termostatik Genleşme Valfi

TGV’nin diyaframı üst taraftan P1 kuyruk (bulb) gazı ile aşağı itilmeye zorlanır. Diyaframın altından P2 yay kuvveti ve P3evaporatör iç basıncı, üstteki P1 basıncına karşı koyacak ve valf kesitini kapamaya çalışacaktır. Valfin kesiti açılabilmesi için P1 ³ P2+P3 olduğunda evaporatöre sıvı soğutucu akışkan gönderilir. Bu durumda evaporatörde buharlaşma oluşur ve P3 basıncı P2 basıncı valf kesitini kapamaya çalışır. P1 basıncı ise azalmış olur. Daha sonra akış azaldığından kızgınlık tekrar artar ve P1 basıncı diyaframı tekrar aşağı iterek kesiti tekrar açar. Bu değişme periyodu emme hattında hafif basınç değişmeleriyle kararlı hale gelir. Ancak kızgınlık ayarı P2 yay kuvvetinin değiştirilmesiyle yapılabilir. Bu işlem yaya bağlı bir vidanın ayarıdır. TGV’lerde kızgınlığı 4 °K artırmak için vidayı bir tam tur sağa döndürmek (tornavida ile) yeterlidir. Kızgınlığı azaltmak için vidayı ters yönde döndürmek gerekir.

 

Gözetleme Camları

Kurutucudan sonra nem gösterici izleme camları takılabilir. Soğutucu akışkandaki nem, kurutucunun değiştirilmesinin veya yeniden yüklenmesinin gerektiğini gösteren bir renk değişikliğine neden olur.

Büyük sistemlerde bulunur. Kondenser çıkışında ve filtreden hemen sonra konur. Soğutucu akışkanın doymuş sıvı olup olmadığını gözetlemek ve sıvı seviyesini görmek için kullanılır. Sistemdeki nem hakkında da bilgi verir. Soğumanın akis statüsünü gözlemleyebilmek ve soğutma sisteminin nem içeriğini kontrol edebilmek amacıyla hazırlanmıştır. Kondenserin görevini yapıp yapmadığı kontrol edilir.

Çek Valfler

Sıvının veya gazın yalnızca tek bir yönde akmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Çek valf, normal yöndeki akış sırasında valfin giriş ve çıkış ağızları arasında meydana gelen basınç farkı ile açılır. Bu basınç azaldığında veya çıkış tarafındaki giriş tarafına nazaran arttığında kapanır.

Yağ Ayırıcı/Seperatörü:

Yağ ayırıcının görevi sistemde dolaşmakta olan yağ miktarını azaltmak ve dolayısıyla sistemin verimini artırmaktır. Yağ ayırıcıların genel kullanım amacı yağlı deşarj gazlarını ayırmak ve yağın kompresör karterine düzenli ve doğru bir şekilde geri dönüşümünü sağlamaktır. Bununla birlikte yüksek bir yağ sıcaklığı oluşturup soğutucu akışkan gaz migrasyonunu önlemek ve yağ içindeki soğutucu akışkanın ayrılması ve gazın alınmasını sağlama amaçlı kullanılmaktadır. Yağ ayırıcının kullanılmasında karşılaşılan en önemli sorun; kompresörün durduğu zaman süreci içerisinde, yağ arıcıda yoğuşarak, kompresör karterine sıvı halde giren soğutucu akışkanın, kompresörün tekrar ilk çalışmaya başlaması sırasında sıvı basması, sıvı taşıması ile olaylara neden olabilmesidir.

Helisel yağ ayırıcıların görevi, deşarj gazındaki yağı doğru bir şekilde ayırmak ve en etkili şekilde yağın kompresöre geri dönüşünü sağlamaktır. Amaç, karter yağ düzeyini korumak ve oluşabilecek aşırı yağ sirkülâsyonunu minimuma indirerek sistemin verimini artırmaktır. Helisel yağ ayırıcılar düşük basınçlı yağ yönetim sistemleri için tasarlanmıştır, çok çeşitli sistemlerde ve çoklu kompresörlerde kullanılabilirler. Yağ ayırıcılar skrol ve pistonlu kompresörler ile birlikte kullanılmak için tasarlanmıştır, vidalı ve rotary kompresörler ile birlikte kullanılması tavsiye edilmez. Standart ürün serisi, uygun yağlarla birlikte HCFC & HFC soğutucu akışkanlar ile kullanımı için tasarlanmıştır. (Amonyak soğutucu akışkanlı sistemler için lütfen bizimle iletişime geçiniz). Ürün içerisinde bulunan spiral sistem ve paslanmaz filtre sistemi yağın ayrılmasında geleneksel yağ ayırıcılara oranla daha verimlidir. Yağ ayırıcının iç yüzeyi paslanmaz filtre ile sarılmıştır, böylelikle ağır yağ parçacıkları spiral yolu boyunca filtreler ile çarpışır ve deşarj gazından ayrılıp ilerlemesi sağlanır. Gaz/Yağ karışımı merkezkaç kuvvetiyle helisin spiral yolu boyunca hareket ettirilip yağ parçacıklarının çeper yüzeyinde dönmesini ve katmanla çarpışmasına neden olur. Yağ aşağı inerek ayırıcının dibindeki hazneye boşalır.
Gaz ise fltreden geçer ve çıkış borusundan ayırıcıyı terk eder. Haznedeki yağ seviyesi yükseldiğinde, şamandıra topuda yükselir ve yağ dönüş bağlantısından geçerek yağın tekrar kompresör karterine dönmesini sağlar.

 

Sıvı Tankı(Recevier tank):

Kondenserden sıvı haline gelmiş soğutucu akışkanı tahliye etmek, kondenseri rahatlatmak, bakım ve onarım durumunda sıvıya depo görevi gören tanktır. Kondenserden sonra yer alır ve tüm sıvıyı (soğutucu akışkanı) alacak büyüklüktedir. Likit tankları sistemde meydana gelen dalgalanmaların karşılanmasında, genel anlamda sistemin yüksek basınç tarafında, sıvı ile sıcak gaz arasında bir tampon vazifesi görmek, buharlaştırıcıya sıcak gazın gitmesini önlemek maksadıyla kullanılır. Bununla birlikte sistem içerisindeki likidin dinlenmesini sağlamaktadır.

Likit tankları sistemde ve ortam sıcaklıklarında meydana gelen dalgalanmaların karşılanmasında kullanılır. Sistemin yüksek basınç tarafında, sıvı ile sıcak gaz arasında bir yastık/tampon vazifesi görmek, evaporatöre sıcak gazın gitmesini önlemek ve bununla birlikte sistem içerisindeki likitin dinlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda servis gerektiğinde, soğutucu akışkanın sistemden toplanıp depolanmasında kullanılır. Likit tankları, 0,5 lt ve 550 lt arasında CE 2014/68/EU [PED] basınçlı kaplar direktifine uygun olacak şekilde üretilmektedir.

 

Kurutucu Filtre:

Montaj sırasında soğutucu akışkan devrelerinde kalan nemin, alçak sıcaklıklarda buzlaşarak doğuracağı tıkanıklıkları ve korozyon etkisini önlemek amacıyla sıvı devresi üzerine konulur. Kurutucuların, ayrıca soğutucu akışkan devresi üzerindeki yabancı maddeleri süzme (filtraj), özelliği de vardır. Sistemin içinde sadece kuru ve temiz soğutucu akışkan ile kuru ve temiz yağ dolaşmalıdır. Akışkanın içine gerek sisteme doldurmadan önce ve gerekse sistemin diğer elemanlarından bir miktar su karışabilir. Bu su, kılcal borunun buharlaştırıcıya giriş yerinde donarak sistemi tıkar ve soğutmayı önler. İçindeki toz ve küçük parçacıklar da tıkanma yapabilirler. Sistem içine su ve tozların girmesini önlemek hemen hemen mümkün değildir. Bunlardan başka soğutucu akışkan içinde bazı asitler de bulunabilir. Kondenser çıkışına konulan kurutucu ve süzgecin (drayer ve süzgeç) görevi su ve asitleri emerek tutmak küçük katı maddeleri de (toz vs.) süzmektir. Kurutucu ve süzgeç (drayer ve süzgeç) şu kısımlardan ibarettir:

1) Bakır borudan gövde, kondenser içindeki basıncı mukavim olarak yapılmıştır. Her iki ucunda boruların girebileceği delikler vardır.

2) Ufak katı maddeleri tutabilecek ince tülbent delikli tel boruya doğru gelecek şekilde takılır.

3) Nem emici madde özel surette yapılmış olan madde 4 – 5 mm emme özelliğinden başka soğutucu akışkan içinde bulunabilecek asitleri de emerek tutma özelliği de vardır.

 

Alçak ve Yüksek Basınç Presostatı:

Soğutma sistemindeki alçak basınç (emme) hattındaki ve yüksek basınç (basma) hattındaki basınçları çalışma sırasında sürekli kontrol eder, belirlenen alçak ve yüksek basınç değerlerinin dışına çıkılmasına engel olmak için kompresörü durdurur. Kompresörün emme ve basma tarafındaki alçak ve yüksek basınçların, istenilen alt ve üst sınırların dışına çıkmasını önleyerek daima emniyet sınırları içinde kalmasını temin eder. Normal çalışma esnasında kontaklar kapalıdır ve akım geçer. İmalatçı firma tarafından ayarlanmış olan alt ve üst basınç sınırları dışına çıkıldığı zaman, alçak-yüksek basınç presostatı, kompresör elektrik motorunu durdurur. Alçak ve yüksek basınç presostatları beraber veya ayrı ayrı uygulanabilirler.

 

EMİŞ HATTI AKÜMÜLATÖRÜ

Kompresörden önce yerleştirilir, kompresöre sıvı kaçışını engeller."

Emiş hattı akümülatörleri evaporatör ve kompresörün arasında kullanılır. Sıvı akışkanını tutarak kompresörün sıvı (likit) emmesini önler ve kompresöre yalnızca buhar halinde soğutucu akışkan gönderilmesine yardımcı olur. Maksimum soğutucu akışı ve minimum yağ tutuşu için “U” borusu ve boru içinde boru tasarımı kullanılmaktadır. Bu tasarım sayesinde gaz halindeki soğutucu akışkan üst taraftan emilir, akümülatörde biriken yağ ve likit ise dönüş borusundaki delikten emilerek gazla birlikte kompresöre geri döner. Evaporasyon sıcaklığının çok düşük olduğu uygulamalarda gerek sıvı akışkanın buharlaşmasını kolaylaştırmak, gerekse yağın viskozitesini düşürüp rahatça akışını sağlamak için ısı eşanjörlü emiş hattı akümülatörleri kullanılır

İşletme Termostatı:

Soğutulacak hacim, soğutulacak akışkan veya buharlaştırıcı gibi kısımların sıcaklıklarının belirli değerler arasında kalmasını sağlayan kontrol cihazlarıdır. Tesisin değişen soğutma yükü ihtiyacını, solenoid valfe ikaz vererek soğutucu; ısıl gücünü ayarlar. «on-off» tipi olan termostatlar su veya salamura soğutucularında giriş devresi üzerine monte edilir, hava soğutucularında ise (oda termostatı) soğuk odanın uygun bir yerine yerleştirilir. Termik genişleme valfinde olduğu gibi termostatın hassas olan ucu (kuyruk) soğutma devresinin sıcaklığı kontrol edilecek kısmına göre yerleştirilir. Ayar edilen sıcaklığa göre elektrik devresi açılıp kapanarak kompresörü tahrik eden elektrik motoruna veya magnetik valfa kumanda edilir. Termostat esas olarak hassas uç, kapiler boru ve esnek bükümlü borudan meydana gelmiştir. İstenen sıcaklık ayarına göre bir kutuplu değişken kontak üzerinden elektrik devreye kumanda yapılır. Hassas uçta sıcaklık yükselmesi ile kapiler boru ve esnek bükümlü boru üzerinden ona pim yay ile denge oluncaya kadar yukarıya hareket eder.

CHİLLER SOĞUTMA GRUBU ALT HİZMETLERİMİZ

 

Chiller Servis

chiller-servis.jpg

Chiller bakımlarının enerji verimliliği için Chiller cihazlarının bakımları yapılırken mutlaka işinin uzmanı olan profesyonel, Eğitimli kişilerin yapması gerekmektedir. Firmamız işletmenizin çıkarları doğrultusunda profesyonel kadrosu ile 7/24 hizmetinizdedir.

Mevsim İklimlendirme firması olarak Türkiye’nin bir çok bölgesi ve illinde çalışmalar yapmış bulunmaktayız. Yeni kurulum, Periyodik Bakım, Chiller Onarım ve Teknik servis hizmetleri sunulmaktadır.

 

Chiller Bakım

 Chiller bakımı, cihazların kullanım ömrünü uzatmak, yaşanabilecek olası arıza risklerini ortadan kaldırmak, enerji harcamasını azaltmak için çok önemlidir. Mekanlar, binaların klimalarına soğuk su hazırlayan bir sistem olan Chiller sistemlerinde düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak için periyodik bakımlar yapılmalıdır.

 

Mevsim İklimlendirme, chiller servisi olarak önceden belirlenen periyodlara dikkatle uyarak zamanında, detaylı bir şekilde bakım yapar. Chiller sistemler, farklı şekillerde çalışabilir, farklı prensiplere sahip olabilir. Bu sebeple bakımında, tamirinde tercih edilecek firma büyük önem taşır. Ekibimiz, uzun yıllardır Eskişehir’de ısıtma ve soğutma sistemleri üzerine verdiği teknik desteklere dahil olarak chiller sistemlerine bakım ve tamir anlamında hizmetler vermektedir.

 

Zamanında bakım yapılan chiller sistemler, size enerji tasarrufu sağlayarak uzun yıllar boyunca sistemi sorunsuz bir şekilde kullanabilme garantisi verir.

Chiller Arıza

Chiller sistem arızalarına alanında uzman bir ekip incelediğinde hızlıca saptanabilir. Arıza kodlarına hakim olan kişiler sisteme baktığında koda karşılık gelen arızayı belirleyip çözümü için harekete geçebilir. Bu gibi sistemleri belli aralıklarla bakıma sokarak sorunların baştan çözülmesini sağlayabilirsiniz.

 

Sistemi belli periyotlarla kontrol edip bakımlarını yapan Eskişehir chiller servisi Mevsim İklimlendirme cihazın kullanım kapasitesini en yüksek seviyede tutmanıza, enerji tasarrufu sağlamanıza yardımcı olur.  chiller soğutma sistemlerinin kalbi olan kompresör arızaları, elektrik sistemi arızaları, yüksek kondensör basıncı gibi sorunlarda Mevsim İklimlendire ile iletişime geçebilirsiniz.

Chiller Tamir

Chiller soğutma sistemlerinin karmaşık yapısı, zaman zaman çeşitli arızalar çıkarabilir. Periyodik bakımlarının aksatılmaması gereken chiller sistemler, özenli ve sık sık kontrol edilmesi gereken bir yapıya sahiptir.

 

Chiller sistemlerin, direk olarak güneşe maruz kalması verimi düşürüp arızaya sebep olur. Bunun dışında makinelerin yağ dumanlarını emmesi, rutubetli bir yerde olması, hava sirkülasyonu olmayan bir yerde kalması da çeşitli arızalara sebep olur.

 

Otel, plaza, avm, hastane gibi insan sirkülasyonunun olduğu yerlerde tercih edilen chiller sistemlerde uzman olan Mevsim İklimlendirme, her türlü arıza tamir, bakım ve onarım işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Chiller Yedek Parça

Mevsim İklimlendirme, chiller servisi olarak verdiği arıza ve bakım hizmetlerinin yanında sisteme ait tüm yedek parçalara da ulaşabileceğiniz bir noktadır. Yedek parça servisi olarak eskiyen, arızalanan parçaların değiştirilmesi durumunda ekonomik fiyatlarıyla servisimiz devreye girer.

 

Chiller soğutma sistemi klima santrali, su soğutma kulesi, kompresör parçaları, boru ve kabloları gibi her parça, Eskişehir’de en iyi fiyat garantisiyle Mevsim İklimlendirme’den ulaşabilirsiniz.  

 

E-Katalog

E-Katalog

SU SOĞUTMA GRUPLARI OPTİMUM SEÇİMİ Kataloğu Görüntüle
TEKNİK BÜLTEN :SU SOĞUTUCU (CHILLER) SİSTEMLERİNDE KONTROL Kataloğu Görüntüle
TEKNİK BÜLTEN DERGİSİ:HAVA SOĞUTMALI SU SOĞUTMA GRUPLARI VE YENİ MİKROKANAL TEKNOLOJİSİ Kataloğu Görüntüle
TESİSAT MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ :SU SOĞUTMA GRUPLARINDA ISI GERİ KAZANIMI Kataloğu Görüntüle
TESİSAT MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ :SOĞUTMA SİSTEMLERİNDE KULLANILAN SOĞUTUCU AKIŞKANLAR VE BU AKIŞKANLARIN OZON TABAKASI ÜZERİNE ETKİLERİ Kataloğu Görüntüle
TTMD DERGİSİ :SU SUĞUTMA GRUPLARI OPTİMUM SEÇİMİ Kataloğu Görüntüle
RECİVER TANKI SEÇİMİ Kataloğu Görüntüle
TEKNİK BÜLTEN :SU SOĞUTUCU (CHILLER) SİSTEMLERİNDE KONTROL Kataloğu Görüntüle
HİDROLİK YAĞLAR VE SOĞUTMA SİSTEMİ Kataloğu Görüntüle
GENLEŞME VALFİ VE ÇEŞİTLERİ Kataloğu Görüntüle

Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım